Gündem

Terörsitlerce basılan karakola 'yine geleceğiz' telefonu

Tunceli'deki karakola sağlık ekiplerinin takviye birliklerden önce vardığı bildirildi.

03 Mayıs 2010 03:00

T24 - Tunceli'nin Nizamiye ilçesindeki karakola baskın yapan ve 4 askeri şehit eden terörsitler, saldırdan sornası bölgeden uzaklaştıktan bir süre sonra karakolu telefonla arayarak, "Yeni komutanınız kim oldu, yine geleceğiz" dediği bildirildi. Saldırı sırasında terörsitlerin karakolun içine kadar girdikleri ve saatlerde burada kaldıkları belirtilirken, saldırı ardından 3 ambulans ve 10 kişilik ilk yardım ekibinin bölgeye takviye birliklerden daha önce geldiği bildirildi.


Tunceli'de karakola saldırı: 4 şehit


İlk saldırıdan sonra karakoldan dışarı çıkmaya çalışan askerler ateş altında kalarak şehit oldu. Edinilen bilgilere göre, teröristler ilk olarak komutanın odasını hedef aldı.


Org. Başbuğ: Basının bir bölümü mütareke dönemini aratıyor


Zaman gazetesinden Ali Haydar Gözlü'nün haberinde saldırıyla ilgili çarpıcı detaylar veriliyor. Karakola düzenlenen saldırı şöyle gerçekleşti:


Yaklaşık 50-60 kişilik terörist grup saat 22:45 sularında baskın yaptı. İlk önce karakol komutanının odasını hedef alan terörist grup, Türkçe ve Kürtçe olarak "Karakol komutanınız öldü, sizler de ölmeden teslim olun, karakol düştü" diyerek askerlerin teslim olmasını istedi.'Aslanlarım, yavrularım, korkmayın!'Buna karşılık saldırı sırasında karakol dışında olan tim komutanı astsubay, "Aslanlarım, yavrularım, bu şerefsizleri öldüreceğiz, korkmayın ." diyerek askerleri cesaretlendirdi. Çatışma özellikle 45 dakika yoğun bir şekilde sürdü. Karakolun içine kadar giren teröristler, saatlerce burada kaldı.Teröristten gülerek 'yine geleceğiz' telefonuOlay sırasında yaralı askerler saatlerce takviye ekibin gelmesi için bekledi. Askeri birlikler ancak sabahın ilk ışıklarıyla geldi. Tunceli Devlet Hastanesi'nden 3 ambulans ve 10 kişilik sağlık ekibi bile takviye güçlerden daha önce geldi.


Saldırı sabahında karakolu tekrar arayan PKK'lı kadın terörist gülerek, "Yeni komutanınız kim oldu, yine geleceğiz" ifadesini kullandı. Saldırı sonrasında karakol binasında patlamamış el bombası bulunurken, barut kokusu da halen hissedilmekteydi.

ETİKETLER

haber