HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplantıya katılmak için farklı illerden Ankara'ya gelmek isteyen partililerinin, Ankara girişinde durdurularak engellendiğini açıkladı.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 97 gündür açlık grevinde olduğunu anımsatan Temelli, cezaevlerinde de açlık grevlerinin yapıldığını söyledi.

"Tarım terörü"

Bazı illerde belediyeler tarafından tanzim satış noktaları kurulduğuna dikkati çeken Temelli, "Koca İstanbul'da 50 tane tanzim satışı ile büyük bir algı yönetimi yandaş medya tarafından sürdürülüyor. Pazarcı, hal esnafını hedef haline getirip kendisinin yaratmış olduğu tarım terörünü örtbas etmeye çalışıyor" görüşünü savundu.

Türkiye'de tarım politikasının iflas ettiğini, hayvancılığın yok edildiğini ve ekilebilir arazilerin çok büyük bir kısmının betonlaştırıldığını öne süren Temelli, "Domatesin, biberin fiyatı bile asgari ücretle değil kurşun fiyatıyla açıklanabilir hale geldi" dedi. 
Seçim stratejilerini açıkladıklarını anımsatan Temelli, şöyle devam etti:

"AKP-MHP ittifakını geriletmek için verilen her oy, barışa verilen oydur"

"Türkiye'nin her yerinde AKP-MHP ittifakını geriletmek için verilen her oy Türkiye'de barışa verilen oydur. İstanbul, Adana'daki oyumuz ile Cizre, Sur, Silopi halkına selam edeceğimizi asla unutmayalım. Emin olun ki HDP'ye Muş'ta vurulan mührün sesi İstanbul'da duyulacaktır. 1 Nisan sabahı itibarıyla ya topluma büyük bir savaş açmış olan AKP-MHP bloğu güçlenecek ya da bu faşist ittifak büyük bir darbe yiyecek. Hiç kimse 31 Mart'ı sadece bir belediye seçimi olarak görme yanılgısına düşmemelidir. Partimiz bu süreçte cesaretle güçlü, önemli bir karar almıştır. 

Bu şimdi bir demokrasi referandumudur. 24 Haziran'ın ikinci turudur. Kimsenin seçim hesabına tutsak olmadan, halklarımızın tercihine siyaset zemini yarattık. Bunu anlamaktan uzak olanlar, demokrasi kültüründen nasibini almamış olanlar, HDP'yi sabah akşam suçlamaya devam ediyor. Bu suçlayanlar, yanıtını dün Taksim Meydanı'nda, İstiklal'de aldılar. Bu yanıtı vermeye her yerde devam edeceğiz." 

"İmar barışı" düzenlemesini eleştiren Temelli, "İmar barışı ile belirli bir gelir elde edecekler, ekonomiyi toparlayacaklardı. Beklediklerinin çok altında bir rakama ulaştılar ama kimsenin beklemeyeceği bir felakete yol açıyorlar. İşte bu felaketin belki de bir sahnesini Kartal'da yaşadık. Bina çöktü, 22 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Buna benzer birçok tehlike bizi bekliyor" dedi.

Yerel seçimlerin önemine işaret eden Sezai Temelli, "31 Mart seçimlerinde hep birlikte sandığımıza, geleceğimize, irademize sahip çıkaracağız. Tüm kayyumları, kırıntısını bırakmayacak şekilde süpürüp atacağız" ifadesini kullandı. 

Öte yandan, grup toplantısı öncesinde HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in gönderdiği video mesaj izletildi.