Gündem

TBMM Genel Kurulu'nda 'tarikat' tartışması: "Hâlâ ders almadık mı; darbe yapınca mı bunlarla mücadeleye başlayacağız?"

21 Aralık 2019 13:17

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün Adalet Bakanı Gül’ün Gaziantep’te Suriye merkezli Haznevi tarikatının düzenlediği toplantıya katıldığı ve tarikat lideri Muta el Haznevi’nin elini öptüğü görüntüler tartışma konusu oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Haznevi tarikatı liderinin elini öptüğü görüntüleri hatırlatarak, "Sayın Bakan’a ben hatırlatayım, bir sivil toplum örgütü falan değil bunlar. Hâlâ ders almadık mı? Bunlar darbe yapınca mı bunlarla mücadeleye başlayacağız?" diye sordu.

Sözcü'den Emine Kaplan ve Selda Güneysu'nun haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan da Bakan Gül'e, “Bu liderle ilişkiniz nedir” diye sordu. Gül, görüntülerin 2015 yılına ait olduğunu ve o dönemde milletvekili olmadığını belirterek “Anadolu’nun her rengiyle, her deseniyle, bu ülkenin her vatandaşıyla, düşüncesi, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun bizlerin ortak değerleriyle hem siyasi hem de insani anlamdaki münasebetlerimiz ve etkinliklere katılmamız elbette söz konusu olabilir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda dün 12 günlük bütçe maratonu dün sona erdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, konuşmasında “denetim raporlarında yer alan Sayıştay önerilerine mutlaka riayet edilmesi gerektiğini” belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, küresel güçlerin oyunlarının uygulayıcısı haline gelen bir iktidarla karşı karşıya oldukarını belirterek zamlarla, vergilerle, seçmen iradesinin gaspıyla asıl bu ülkenin yurttaşlarına karşı oyun kurulduğunu belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de 21. yüzyılın en önemli sorunun işsizlik olduğunu vurguladı. 21. yüzyıl milliyetçiliğinin ekonomik milliyetçilik olduğunu kaydeden Kesici, işsizlikle “gençlerin önünün tıkandığını, işinde yükselme, evlenme, yurt dışına gitme gibi sayısız hayalinin öldürüldüğünü” söyledi. Kesici, “Kara kış şimdi hafifime gidiyor. Onun yerine nükleer kış diyorum” dedi.