Gündem

Genel Kurul'da "kayyım" tartışması: “Milyonlarca lira borç bıraktı kayyımlarınız! Saksıyı çalacak kadar hırsızsınız!”

24 Nisan 2024 18:26

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM Genel Kurulu'nda "kayyum" tartışmaları sırasında AKP'lilere seslenerek, "Milyonlarca lira borç bıraktı kayyımlarınız! Saksıyı çalacak kadar hırsızsınız" dedi. 

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Genel Kurulu’nda iktidarın kayyum politikasını eleştirdi. Tanrıkulu, "Eğer bu Cumhuriyet’in tarihi ve Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi yazılırsa hem Türkiye’ye hem de kendi partilerine bir siyasi kötülük olarak kayyum uygulaması tarihe geçecek. Kayyum uygulaması sonuçta bir talan rejiminin uygulamasıydı ve bulundukları yerlerde atanan kayyumlar yerel bürokratlarla ve getirdiği bürokratlarla beraber o yerin gerçekten de bütün kıymetli mal varlığını talan ettiler, rantçılarla paylaştılar ve inanılmaz servetler elde ettiler" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Saadet Partisi’nin kamu kurumlarındaki israfın araştırılması önerisinin görüşmeleri sırasında CHP ve MHP’liler arasında Manisa Büyükşehir Belediyesi ile ilgili tartışma yaşandı. CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, "Biz engel olmasaydık eğer 500 milyon parayı Manisa Belediyesi'nin bütçesinden 150 milyon parayı da Manisa Belediyesi'ne bağlı MASKİ'nin bütçesinden ödemeye kalkışacaktınız" dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Akdoğan’ın söylediklerinin "çarpıtma" olduğunu savunarak "Yapılması gereken harcamalar yapılır. Bunda bir yanlışlık görürseniz de hukuk yolu açıktır" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu, bugün TBMM Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

"2 milyon liraya sütlü tatlı..."

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, yerel seçimlerin ardından AKP ve MHP'den CHP'ye geçen belediyelerdeki borçlara dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Üsküdar Belediyesi 2 milyon TL sütlü tatlı almış. 19 Mart'ta ihalede de 2 milyon liraya su böreği almışsınız. 31 Mart'ta yerel seçimler bitmiş 5 milyon TL'lik porselen kupa ihalesi yapmışsınız. Tuzla Belediyeniz 2 Nisan'da 62 milyon liralık bir ihale yapmış. Denizli Belediye Başkanımız Bülent Nuri Çavuşoğlu 45 arabayı Denizli meydanına dizdi. Ne oldu da bize bol gelen size dar geldi anlamıyorum. Tam onu anlamıştık Yunus Emre Belediyemiz, büyükşehir belediyesi olmamasına rağmen 48 arabayı meydana dizdi, ‘Bunlar bizi fazla geldi’ dedi. Yenişafak, Türkiye ve Sabah gazetesinin yılda 426 milyon lira aldığı Kastamonu Belediyesi'nde bu iş kesildi. Cizre Belediyesi'nin devrini bir saat geciktirdiniz, bir saat içinde 30 milyon parayı belediyenin kasasından çıkarttınız. Manisa Belediyesi'nde biz engel olmasaydık eğer 500 milyon parayı belediyenin bütçesinden 150 milyon parayı da Manisa Belediyesi'ne bağlı MASKİ'nin bütçesinden ödemeye kalkışacaktınız" dedi. 

Akçay: Yanlışlık gördüyseniz hukuki yol açık 

Sataşma gerekçesiyle söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Akdoğan'ın Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin sözlerinin "çarpıtma" olduğunu savunarak "Bir dönemde yapılan harcamaların daha sonra kazanan belediye başkanları tarafından yerine getirilmesi gerekir. Manisa’da şu oldu maalesef. Daha seçim gecesi, seçim sonuçlanmadan, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin muhasebe yetkilileri aranıp hakaret, tehdit edildi, küfredildi. Harcamalara imza atılmaması konusunda tahkir edildi. Memurlar baskı altına alındılar. Yapılması gereken harcamalar yapılır. Bunda bir yanlışlık görürseniz de hukuk yolu açıktır" ifadelerini kullandı. 

Akdoğan: ödenmesi gereken bir şeyse öderiz 

Akdoğan ise "Küfür de şiddet de tehdit de yok. Ama Belediye Başkanımız gitti, Manise Belediyesi’nin önünden şu çağrıyı yaptı: Siz bu ödemeyi yapamazsınız. Seçimi 31 Mart’ta seçimi kaybetmiş, 1 Nisan’da apar topar 650 milyon lira ödeme yapmış, kaçıyor mu? Biz göreve geliyoruz ödenmesi gereken bir şeyse öderiz. Ödenmemesi gereken bir şeyse ödemeyiz. 650 milyon lira, 1 katrilyona yakın para... Seçimi kazanan belli, kaybeden belli. Neyi beklemiyorlar, bekleyecekler, gelen ödeyecek. Yangından mal kaçırır gibi halkın parasını sağa sola savurmak yok" yanıtını verdi.

Sezgin Tanrıkulu: Kayyum uygulaması, talan rejiminin bir uygulamasıdır

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bugün TBMM Genel Kurulu'nda AKP iktidarının kayyum uygulamalarını eleştirdi. Tanrıkulu’nun açıklamaları şöyle:

"Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kendi siyasi tarihine bıraktığı sabıka bence kayyum uygulamasıdır. Eğer bu Cumhuriyet’in tarihi ve Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi yazılırsa hem Türkiye’ye hem de kendi partilerine bir siyasi kötülük olarak kayyum uygulaması tarihe geçecek, bu tespit yapılacak. 8 yıl boyunca kayyumlar yönetti birçok belediyeyi şimdi yeniden kayyum atamanın zemini olabilecek, gerçekle bağdaşmayan, bizzat kendi gözlemimle, gerçekle bağdaşmayan birçok algı operasyonları yapılıyor. Nedeni şu aslında: Kayyum uygulaması sonuçta bir talan rejiminin uygulamasıydı ve bulundukları yerlerde atanan kayyumlar yerel bürokratlarla ve getirdiği bürokratlarla beraber o yerin gerçekten de bütün kıymetli mal varlığını talan ettiler, rantçılarla paylaştılar ve inanılmaz servetler elde ettiler. Kayapınar Belediyesi’nden semaver götürmek ne demektir ya? Çaydanlık götürmek ne demektir? Ya bu hırsızlıktan daha öte bir kötülüktür. Partinize yapılan kötülüktür. Buradan ifade ediyorum, yalansa çıkın gelin, deyin ki yalandır. Kattaki çaydanlık götürülür mü semaver götürülür mü? Böyle yapıldı.

"Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Hazar Gölü kıyısındaki mal varlığı neden MEB'e devredildi?"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Hazar Gölü kıyısında mal varlığı var. Yıllardır orada duruyor. Kayyum işletmedi, kötü kullandı… Bu neden Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilir? 30 dönüme yakın bir yer neden devredilir. Bakın bunları Diyarbakır halkı gördü ve size kırmızı bir kart gösterdi. Bu kötülüğü yapmayın, kendinize bu kötülüğü yapıyorsunuz. Ya çıkın deyin ki, ‘Bir müfettiş görevlendirdik, tamam, komisyon kurmadık, görevlendirdik.' Gerçekten de Cizre'de, Kızıltepe'de, Diyarbakır'da, Van'da bu belediyenin mal varlıkları, menkul varlıkları -gayrimenkulü bıraktım, onları meclis kararıyla yapmışsınız- talan edildi mi edilmedi mi ya sizin memurlarınız tarafından? Bir Diyarbakırlı olarak söylüyorum aynı zamanda: Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 50 yıl boyunca hizmet veren Emniyet Müdürlüğü ve Polis Okulu vardı, o Polis Okulu sonuçta depremde zarar gördü ve yıkıldı. Bağlar, Diyarbakır'ın en kalabalık yeri, şimdi orayı Toplu Konut vasıtasıyla imara açıyorsunuz. Diyarbakır'da Toplu Konut’un kullanabileceği o kadar çok alan var ki arazi bakımından... Halkın isteği var ya, burayı yeşil alana çevirin, millet bahçesi yapın, insanlar kullansınlar."

Gülistan Kılıç Koçyiğit: Halk sizi de kayyımlarınızı da sandıklara gömdü

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM Genel Kurulu'nda "kayyum" tartışmaları sırasında AKP'lilere seslenerek şunları söyledi:

"Paraya çökmek için, halkın parasını yemek için kayyım atadınız. Halk sizi de kayyımlarınızı da sandıklara gömdü. Milyonlarca lira borç bıraktı kayyımlarınız! Saksıyı çalacak kadar hırsızsınız!"