Gündem

TBMM Adalet Komisyonu üyesi Bülbül: İfade özgürlüğü vaadiyle gelip vatandaşın her yazdığına dava açıyorlar

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması rekor seviyelere ulaştı

14 Ekim 2019 11:50

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından rekor düzeye ulaşan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasına bir yenisi daha eklendi. 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki kişisel hesabı üzerinden Erdoğan’ın fotoğrafını paylaşarak ‘Abbas yolcu’ yazan yurttaşa, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava açıldı.
 
TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, AKP'nin sunduğu Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde yer alan 'ifade özgürlüğü' düzenlemelerini hatırlatarak, "İfade özgürlüğünün önünü açma vaadiyle gelip vatandaşın her yazdığına dava açıyorlar" diye tepki gösterdi.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Aydın’da Nazilli Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde, ‘Abbas yolcu’ sözü için “Yapılan paylaşımın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onur, şeref ve saygınlığına saldırı şeklindeki sözlerdir” tanımlaması yapıldı. Dava dosyasında, 2 Mayıs’ta Adalet Bakanlığı tarafından verilen ‘soruşturma izni’ de yer aldı.

TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve CHP Aydın Milletvekili Bülbül, bir yurttaşa ‘Abbas Yolcu’ yazdığı için dava açılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, ‘Cumhurbaşkanı Hakaret’ suçundan sadece 2018 yılında 26 bin 115 kişiye soruşturma, 5 bin 233 kişiye dava açıldığını anımsattı.

"Özgürlük vaadiyle geldiler"

Yargı Reformu Stratejik Belgesi kapsamında bu suç tanımının da yeniden ele alınması gerektiğini ifade eden Bülbül, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünü açma vaatleriyle gelip vatandaşın yazdığı her kelimeye dava açmaya başladılar. Bu uygulama tam bir skandaldır. Bunun yanı sıra, günümüzde Cumhurbaşkanı aynı zaman da bir siyasi partinin de genel başkanıdır. Yani genel başkan sıfatıyla yapılan eleştiri ile Cumhurbaşkanı sıfatıyla yapılan eleştiri nasıl birbirinden ayrılacak? Yönetim sistemiyle bu kadar aykırı düşen bir uygulama olabilir mi?” dedi.