Gündem

Taksim'de kadını metrelerce takip eden sanık tahliye edildi; "Uğraşmak istemiyorum, şikayetimden vazgeçiyorum"

27 Kasım 2020 11:33

≈nde genç bir kadını metrelerce takip eden sanık S.T.'nin yargılandığı davada karar çıktı. Kadının şikâyetinden vazgeçmesi üzerine dava düştü, sanık tahliye edildi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 'Basit cinsel saldırı' ve 'Cinsel taciz' suçlamalarıyla 13 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık S.T. cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. 

Müşteki Ö.K. da İzmir'den duruşmaya katıldı. İfadesi alınan şikâyetçi Ö.K., "Ben uğraşmak istemiyorum. Şikâyetimden vazgeçiyorum" dedi.

Bunun üzerine mahkeme, şikâyetçi Ö.K.'nin şikâyetinden vazgeçmesi nedeniyle düşürülmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca sanık S.T.'nin de tahliyesine hükmetti.

Ne olmuştu? 

Taksim'de İstiklal Caddesi'nde Ö.K. isimli kadını takip ettiği kameralara yansıyan S.T. polis tarafından gözaltına alınmıştı.

S.T. karakoldaki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı. S.T.  hakkında çıkan cinsel taciz haberleri üzerine işten çıkarıldığı ve linç edildiğini söyleyerek hakkında çıkan haberlere karşı savcılığa şikâyet dilekçesi vermek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelmişti. Adliyedeyken hakkında gözaltı kararı olduğunu öğrenen S.T. polisler tarafından bir kez daha gözaltına alınarak çıkarıldığı Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'nce 21 Eylül 2020'de 'Cinsel saldırı' suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

Hakkında dava açılan S.T. ilk duruşmadaki savunmasında, "Olay günü Beyoğlu'na gidiyordum. Müştekiyi gördüm gözleri kötüydü ve düşecek gibi oldu. Kulağında kulaklığı vardı duymaz diye yanına oturdum. Müştekiyi karşı herhangi bir temasım olmadı. Suçsuzum, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" demişti. 

Herhangi bir kötü niyeti olmadığını da söyleyen S.T. sadece müştekinin yanında yürüdüğünü belirtmişti.