Dünya

Sudan'da çatışmalar sürerken, savaşan taraflar Suudi Arabistan'da görüşmelere başlayacak

06 Mayıs 2023 08:12

T24 Dış Haberler

Sudan'da çatışma halinde olan ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK) direkt görüşme için Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bugün masaya oturacağı doğrulandı.

ABD ve Suudi Arabistan'ın yaptığı ortak açıklamada iki ülke de, "müzakere öncesi görüşmelerin başlamasından" memnuniyet duyduklarını belirterek, Sudan'da silahların susması için uluslararası toplumun desteğini istedi. 

Açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı ve ABD, iki tarafa da Sudan devletinin ve onun halkının çıkarlarını göz önünde bulundurma; ateşkes ve çatışmanın sonunu getirecek şekilde temas kurma çağrısında bulunuyor" denildi. 

Cumartesi masaya oturulacağının açıklanmasına rağmen ordunun ve HDK'nın kontrol için savaştığı Sudan'da silah sesleri susmadı.

15 Nisan'da başlayan ve yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan çatışmalarda ateşkes sağlandığı duyurulsa ve peş peşe uzatılsa da taraflar karara uymadı.

Sudan ordusu, cuma gecesi, "uzatılma sürecinde olan ateşkesin detaylarının ele alınma süreci için" Cidde'ye bir heyet yollayacağını doğruladı. 

Sudan'daki çatışmalara ne sebep oldu?

2021'deki askeri darbeden bu yana Sudan'ı generallerden oluşan bir konsey yönetiyordu. Bu konseyin başında ise şu anda çatışmanın merkezinde olan iki general vardı:

- General Abdel Fattah al-Burhan, silahlı kuvvetlerin lideri. Darbeden bu yana de-facto olarak yürütme erkinin başında bulunuyor. 

- Onun yardımcısı ve HDK'nın lideri Gen Mohamed Hamdan Dagalo, yaygın olarak Hemedti diye tanınıyor.

İki askeri lider, ülkenin ne yönde ilerlemesi gerektiği konusunda anlaşmazlık yaşadı ve sivil yönetime dönmeyi teklif etti. 

Ancak 100 bin kişilik HDK'nın orduya dahil edilmesi planı ve orduya iki generalden hangisinin liderlik edeceği tartışmaları kırılmaya sebep oldu. Anlaşmazlıklar, nisan ortası itibarıyla sıcak çatışmaya dönüştü.

Geçen haftalarda ülkenin çeşitli noktalarına HDK güçleri tekrar konuşlandırıldı. Sudan ordusu bunu bir tehdit olarak algıladı. 

Konunun müzakere ile çözülebileceğine dair umutlar vardı, ancak bu olmadı.

15 Nisan'da kurşunu hangi tarafın sıktığı konusunda çelişen açıklamalar ve bilgiler bulunuyor, ancak çatışmalarda şu ana kadar neredeyse 100 sivil hayatını kaybetti.

İki general de Sudan'ın ve azalan kaynaklarının kontrolünü istiyor.