Gündem

Soylu'nun duyurduğu 'büyük operasyon' mu; 76 ilde yüzlerce şüpheli hakkında gözaltı kararı

Soylu, 'FETÖ'ye yönelik olarak büyük bir operasyon gerçekleştirileceğini duyurmuştu

12 Şubat 2019 08:43

Ankara merkezli 76 ilde 'FETÖ' operasyonu düzenlendi, 2010'daki komiser yardımcılığı sınavıyla ilgili bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen günlerde 'FETÖ'ye yönelik olarak büyük bir operasyon hazırlığında olunduğunu duyurmuş, "FETÖ'ye bir büyük operasyona daha hazırlanıyoruz. Bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkede" demişti.
 

Soylu'nun iki gün önceden duyurduğu operasyon yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Birçok kullanıcı iki gün önce duyurulan operasyonun şüphelilere 'kaçın' anlamı taşıdığını belirtti. Operasyon ile ilgili Tweet atan birçok kullanıcı "Soylu'nun açıklamasından sonra kaçan oldu mu?" diye sordu.

"Şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı"

2010'da yapılan Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı' ile ilgili yürütülen operasyonun detayları şöyle:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2010'da yapılan 'Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda FETÖ üyelerinin yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine, soruların verildiği illerde eş zamanlı operasyon planlandı.

Bu kapsamda tüm illerin organize şube müdürlüklerinden çağrılan görevlilere operasyon öncesi Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Şube Daire Başkanlığı tarafından bilgi ve eğitim verildi.

Sınav sorularını aldığı tespit edilen 1112 şüphelinin bilgileri ve deliller, operasyon öncesi 75 ile gönderildi. Cumhuriyet savcılarının talimatıyla söz konusu illerde şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Ankara'da da sınav sorularını alarak komiser yardımcısı olan 45 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilerek 16 ilde operasyon düzenlendi. Gözaltı işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğünde devam ettiği bildirildi."