Seçim 2024

Siyasi eşitsizlik: Yerel seçimlerde kadınların adı yine yok!

"Partiler, farklı söylemlerine rağmen erkek egemen zihniyetten vazgeçmedi"

21 Şubat 2024 09:03

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka.Der), mevcut 1393 belediye başkanından sadece 23'ünün kadın olduğuna dikkat çekerek siyasette kadınların eşit temsili için bir imza kampanyası başlattı. "Eşit temsil" vurgusuyla Change.org üzerinden de destek arayışına giren Ka.Der, ancak aday listelerinin açıklanmaya başladığı bu günlerde arzulanan değişikliği göremedi. Kadınların yerel seçim aday listelerindeki temsiliyetinin artması için başlatılan kampanyaların sonuç vermediği ve kadın aday sayısında belirgin bir artışın olmadığı gözlemleniyor.

"Aday bulmakta zorlanıyorsanız size bu listeleri teslim edebiliriz"

Milliyet'ten Ceyda Ulukaya'ya konuşan Ka.Der Başkanı Nuray Karaoğlu, bu süreçte siyasi partilere mektup gönderdiklerini ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ediyor. Karaoğlu, "Birçok liderden aralarında söz birliği yapmışçasına kadın aday bulamadıklarını, kadınların öğrenilmiş çaresizlik içinde olduklarını duyduk. Oysa bizim elimizde, eğitimlerle desteklediğimiz, farklı siyasi partilere mensup aday adayı kadınların da listesi var, aday bulmakta zorlanıyorsanız size bu listeleri teslim edebiliriz" diyor.

Karaoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e bir liste sunduklarını ancak durumun değişmediğini belirtiyor. "Bu konunun dikkate alınmadığını ve 'mış gibi' yapılan bir sürecin içinde olduğumuzu görüyoruz" diyen Karaoğlu, partilerin erkek egemen zihniyetten vazgeçmediğini ve liderlerin kadınları önceleyeceklerini söylemesine rağmen son derece az sayıda kadın adayla karşılaşıldığını ifade ediyor. Karaoğlu, kadınların bu tabloyu kabul etmediğini ve siyasi partilerin hatalarını fark etmelerini, bu hatadan dönmelerini istediklerini vurguluyor.

AKP 4, CHP 5 ilde kadın aday çıkarabildi

7 ilde MHP ile ittifak yapan AKP’nin aday listesinde, Gaziantep’ten Fatma Şahin, Çanakkale’den Jülide İskenderoğlu, Edirne’den Belgin İba ve Iğdır’dan Ülkü Öcal olmak üzere 4 kadın aday bulunuyor. CHP ise Tekirdağ’dan Candan Yüceer, Eskişehir’den Ayşe Ünlüce, Bilecik’ten Melek Mızrak Subaşı, Afyon’dan Burcu Köksal, Aydın’dan Özlem Çerçioğlu olmak üzere 5 kadın aday açıkladı.

İstanbul’da durum

AKP’nin açıkladığı İstanbul’daki ilçe belediye başkan adaylarından 37’si erkek, sadece ikisi kadın. Bu isimler, Bayrampaşa Belediye Başkan adayı İlknur Kovaç Bayraktar ile Sancaktepe Belediye Başkan adayı Şeyma Döğücü. CHP’nin İstanbul ilçe belediye başkan adaylarında ise Üsküdar’da Sinem Dedetaş, Bakırköy’den Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, Bahçelievler’de Emine Gülizar Emecan, Maltepe’den Esin Köymen olmak üzere yalnızca 4 kadın aday yer alıyor.