Gündem

Silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanan sanığın yurt dışına çıkış yasağı, ‘hacca gideceği’ gerekçesiyle kaldırıldı

Kararda, sanığın hakkındaki adli kontrol kaydı kaldırılmazsa hac görevini yerine getiremeyeceği ifade edildi

26 Mayıs 2019 11:58

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen on binlerce yurttaşın haklarında soruşturma dahi bulunmamasına karşın pasaportları iptal edildi. Silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanan sanığın yurt dışı çıkış yasağı ise, ‘hacca gideceği’ gerekçesiyle kaldırıldı. Kararda, sanığın hacca bir daha gidemeyecek olması sebep gösterildi.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre Silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasından yargılanan F.A.’nın adli kontrol hükümleri ve yurtdışına çıkış yasağı son buldu. F.A.’nın, “Hacca gitmeye hak kazandığım için yurtdışına çıkış yasağım kaldırılmalı” başvurusunu görüşen mahkeme, tartışmalı bir karara imza attı. Isparta 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararında, “Sanığın yedi yıldır hacca gitmek için müracaat ettiği, 2019 yılı kurasında hac kayıt hakkı kazandığı, kesin kaydını yaptırdığı, hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmaması durumunda hac görevini yerine getiremeyecek” denildi. Bir daha kayıt yaptırma şansı olmadığının sebep gösterildiği kararda, F.A’nın mağdur olmaması için adli kontrol şartı kaldırıldı.

"'Şeriata göre karar verin’ çağrısına verilmiş bir yanıt mı?"

Mahkeme heyetinin verdiği kararı Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Bundan sonra yurt dışına çıkmak isteyen herkes hacca gitmek için başvurabilir ve böylece yasaklarından kurtulabilir” dedi.

Eminağaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta sarf ettiği, “Şeriata yani hukuka olan bağlılığı ne derece güçlü tutarsak geleceğimize o derece güvenle bakabiliriz” sözlerini hatırlattı. “Bu karar, Erdoğan’ın ‘şeriata göre karar verin’ çağrısına anında verilmiş yanıt mıdır?” diye sordu.

"Hukuk değil din her kapıyı açıyor"

Birçok bilim insanının yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle mağdur edildiğini ifade eden Eminağaoğlu, örgüt üyeliğinden yargılanan bir sanığın hac gerekçesiyle yurt dışına çıkmasının ‘çifte standart’ olduğunu söyledi.

Hukukun değil dinin her kapıyı açtığını belirten Eminağaoğlu sözlerine şöyle devam ettirdi: “Yurtdışı çıkış yasağı kaldırılmadığı için tedavisine gidemeyip ölümle pençeleşenleri hatırladığımızda bu kararın yanlışlığını anlayabiliyoruz. Ülkeden çıkış için örgüt üyelerinin yolunun hac kaydından geçeceğini yargının da adalete göre değil kendilerince kazanacakları sevaba göre karar verdiklerini düşünmek dehşet verici. Yargı, hukuku her alanda rafa kaldırmış.”