Gündem

Sezen Aksu'dan İranlı kadınlara destek: Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir

28 Eylül 2022 17:24

Sanatçı Sezen Aksu, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından öldürülmesinin ardından protesto gösterileri düzenleyen İranlı kadınlara "Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir" sözleriyle destek verdi.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından ülkenin dört bir yanında protestolar sürüyor. 

Dünyanın birçok ülkesinde de İranlı protestoculara destek gösterileri yapılıyor. 

Sanatçı Sezen Aksu da bir açıklama yaparak İranlı kadınlara destek verdi. 

Resmi sayfasından açıklama yapan Aksu şunları yazdı: 

''Uzun zamandır karmakarışık duygu ve düşüncelerle olup biteni izliyorum, acaba diyorum bu ataerkil erkek terazisinde eşitlenebilmek için daha kaç ton acı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç savaş, kaç işkence, kaç cehennem ister? 

İranlı kadınlar bu kederli geçmişin örtüsünü yırttılar, yanlarına iyi insanları aldılar, ateşin üstüne üstüne yürüyorlar. Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum...

Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir.''

  

İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, ülkesinde devam eden protestolara ilişkin Türkiye’deki sanatçılardan destek çağırısında bulunmuş “İranlıların yanında durun” demişti.