Gündem

CHP'de aday gerilimi sürüyor, Selin Sayek Böke'den olağanüstü PM çağrısı

"Bazı adaylıklar örgütümüzde ve parti kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır"

15 Şubat 2019 15:31

T24

CHP'de adaylık sürecine dair tartışmalar sürüyor. CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, "PM’nin toplanması için dilekçemizi 12 imza ile genel merkezimize vereceğiz" dedi.

CHP Tüzüğü'ne göre Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, doğrudan ya da 60 kişilik Parti Meclisi'nin beşte birinin gerekçe ve gündem belirterek yazılı istemde bulunması durumunda PM’yi olağanüstü toplantıya çağırır. Böke ve olağanüstü PM toplantısı talep eden üyelerin ıslak imzalı dilekçeleri cumartesi günü CHP Genel Merkezi'ne teslim etmesi bekleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre yerel seçimler için kesin aday listeleri 19 Şubat'ta teslim edilecek. CHP Tüzüğü'nde, Genel Başkan'ın üyelerin 5'te birinden talep gelmesi durumunda olağanüstü toplantı çağrısını ne zaman yapması gerektiğine dair bir ibare bulunmuyor. 

31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala CHP’de aday belirleme süreci 'sancılı' geçiyor. Bucak adayı ‘Mehmet Fatih Bucak’ın adaylığına yönelik tepkiler sürerken CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, ’12 milletvekiliyle PM toplantısına gideceklerini’ söyledi. Sosyal medyadan açıklama yapan Böke,  şunları kaydetti:

“MYK’ya yetki devri sonrası yaşananlar, başta Maltepe ve Siverek olmak üzere bazı adaylıklar örgütümüzde ve parti kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır. Bu tartışmalara son vermenin yolu PM’nin toplanmasıdır. PM’nin toplanması dilekçemizi 12 imza ile genel merkezimize vereceğiz.”