Gündem

Şarbon şüphesiyle hastaneye başvuran veteriner tedavi altına alındı

Şarbon şüphesiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran veteriner O.K., gözlem altında tutuluyor

06 Eylül 2018 20:36

Ankara, İstanbul Silivri ve Sivas'ta görülen şarbon hastalığının yankıları sürürken, Zonguldak'ta bir veteriner, şarbon şüphesiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne  başvurdu. Tedaviye alınan veteriner O.K. ile şüpheli hayvanda yapılan incelemede, şu ana kadar şarbon belirtisine rastlanılmazken antibiyotik kullandığı için belirtilerin bastırılmış olabileceği belirtildi.

Devrek ilçesinde veteriner olarak görev yapan O.K.'de, yaklaşık 1 ay önce ateş, bitkinlik, yorgunluk, soluk alıp vermede güçlük başladı. İşi gereği hayvanlarla sürekli temas halinde olan O.K., soğuk algınlığı olabileceğini düşündü. Rahatsızlığı geçmeyen O.K., şarbon şüphesiyle hastaneye başvurdu. O.K., Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı. Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne yatırılan O.K., gözlem altında tutulurken, veterinerin rahatsızlığının şarbon olup, olmadığı yönünde araştırma başlatıldı. O.K.'nin tahlillerinde şu ana kadar şarbon belirtilerine rastlanılmazken, belirtilerin antibiyotik kullandığı için bastırılmış olabileceği öğrenildi.

Tarım İl Müdürlüğü inceleme başlattı

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de ilçede şarbon vakası olup olmadığı yönünde inceleme ve çalışma başlattı. Veteriner O.K.'nin temas ettiği hayvandan alınan numunede ise şarbon belirtisine rastlanılmadığı kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Tarım Müdürü Cemalettin Çataklı, "Bütün veteriner hekimi arkadaşlarımız sahada çalışmalarını sürdürüyor. Gerekli numuneleri aldık. Laboratuvarda incelemeler yapıldı. Şu an itibarıyla şarbon vakasına dair bir durum söz konusu değil" dedi.