Gündem

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kayıp eşyalar için dijital uygulama

Uygulama ile yolcuların kayıp eşyalarının bulunması konusunda daha hızlı çözüm üretilmesi hedefleniyor

25 Nisan 2019 11:05

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda (ISG) yolcu kolaylığı sağlayacak hizmetlerine yenisini ekledi. Yolcuların terminal içerisinde unuttuğu eşyalarını, gittiği şehirlerden kolaylıkla bulabileceği dijital bir uygulama geliştirildi.

Uygulamanın ilk adımı, eşyasını kaybeden yolcunun eşyasının fotoğrafını sisteme kaydetmesi ile başlıyor. Daha sonra geliştirilen algoritma ile yüklenen fotoğraf, buluntu eşya deposunda taranarak uygun eşleşme sağlanıyor. Eşleşme sağlanınca o eşya, hangi şehirde olursa olsun sahibine ulaştırılıyor. Bu uygulama ile yolcuların kayıp eşyalarının bulunması konusunda daha hızlı çözüm üretilmesi hedefleniyor.

"Yolcularımızı geleceğin yolculuğuna hazırlamaya çalışıyoruz"

Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson, yeni uygulama hakkında şunları söyledi:

"Kayıp eşya hizmetlerimizi dijital bir platforma taşıdık. Bu dijital platform sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun yolcularımızın kayıp eşyalarını bize bildirerek havalimanlarımıza gelmeden bulmalarına imkân sağlamaya çalışıyoruz. Bu bulut tabanlı bir yazılım çözümünü kullanıyor olacağız. Yolcumuz bir eşyasını kaybettiği zaman internet sitemizi ya da mobil uygulamamızı kullanarak bir form yardımı ile kayıp eşyalarını bize bildirebilirler. Burada verdikleri tanım doğrultusunda arkada akıllı bir algoritma var. Bu algoritma uygulamamıza girilen bilgiler doğrultusunda kayıp eşya deposunda bulunan eşyaları karşılaştırarak bizim görevlilerimizin önüne bir eşleşme mesajı düşürmektedir. Görevlilerimiz bu eşleşme mesajı doğrultusunda yolcumuz ile iletişime geçerek kayıp eşyayı doğrulatıyorlar. Doğrulama gerçekleştikten sonra yolcumuz gelerek bizden gelerek eşyasını teslim almakta. Burada ikinci aşama ise yolcumuz hiç buraya gelmeden kargo hizmeti ile eşyasını göndermeyi planlıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı olarak yolcularımıza geleceğin yolculuğuna hazırlamaya çalışıyor. Yaptığımız tüm çalışmalar yolcularımızı daha iyi tanımak, beklentilerini karşılamak, onlara beklentilerinin üzerinde servisler ve hizmetler sunmak konusunda projeler geliştiriyoruz Aynı zamanda burada operasyonel maliyetlerimizi iyileştirecek ve geliştirecek çözümler üretmeye çalışıyoruz.”

 

 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir