Gündem

Sabah başyazarı Barlas: Barış Pınarı Harekâtı'nın siyasi bir zafer için kullanılmaması devlet sorumluluğunun gereği

21 Ekim 2019 09:51

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, Barış Pınar Harekâtı’nın siyasi bir zafer için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Barlas yazısında, "Televizyon tartışma programlarında kuru sıkı atarak 'Amerika'yı benzetmeliyiz' diyenleri herhalde sizler de gülerek izliyorsunuzdur. Bunlardan biri geçenlerde 'Johnson mektubu gelince İsmet İnönü 'Yeni bir dünya kurulur, biz de o yeni dünyada yerimizi alırız' demişti" sözleri ile bugünkü AK Parti iktidarının teslimiyetçiliğini kendince eleştirdi. Ancak İsmet İnönü'nün bu sözlerinin üzerinden bir yıl geçmeden başbakanlıktan düşürüldüğünü ve 1965 seçimlerinde de CHP'nin tarihindeki en büyük yenilgiyi aldığını herhalde bilmiyordu ki, hiç söylemedi" dedi. 

Barlas, "Devlet sorumluluğu siyasetçilerin de siyasetçiliğe heves eden amatörlerin de zaman zaman unuttukları bir vazgeçilmezdir. Bugün güvenlik koridoru kurmak için başlatılan "Barış Pınarı Harekatı"nın siyasi bir zafer için kullanılmaması da, devlet sorumluluğunun gerektirdiği bir davranıştır" ifadesini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın