Dünya

Rusya, yeni yıla savaşın gölgesinde girdi; yerel yönetimler organizasyon düzenlemedi

01 Ocak 2023 09:20

Rusya, Ukrayna’daki savaş nedeniyle şehir yönetimlerinin kararıyla, 2023'e havai fişek gösterileri ve sokaklarda toplu eğlence programları olmadan girdi.

Yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya’nın en doğusundaki Kamçatka ve en kuzeydoğu kesimindeki Çukotka bölgeleri başkent Moskova’dan 9 saat önce yeni yıla girdi.

Başkent Moskova’da günler öncesinden süslenen ve ışıklandırılan cadde ve meydanlarda dolaşan halk, restoranları ve eğlence mekanlarını yılbaşı gelmeden doldurdu.

Gün içerisinde vatandaşlar 8 Ocak’a kadar sürecek “Noel’de seyahat” isimli festival nedeniyle şehrin 32 alanında kültürel etkinliklere ilgi gösterdi.

Akşam saatlerinden itibaren tarihi Kızıl Meydan’da kurulan buz pateni pistine sınırlı sayıda insan alındı. Şehrin 19 alanında kurulan buz pistlerinde vatandaşlar paten kayarak vakit geçirdi.

Başta Kızıl Meydan civarı olmak üzere şehrin çam ağacı dikilen ana meydanlarında ve parklarındaki eğlence yerlerinde toplanan insanlar yeni yıla girmek için bekledi.

Saatin gece yarısını geçmesiyle sokaklardaki insanlar kendi yaptıkları eğlencelerle 2023 yılını karşıladı.

Moskova sakinleri kendi havai fişek gösterilerini organize etti

Ukrayna’daki savaş nedeniyle belediyenin aldığı karar gereği Moskova’nın belirli alanlarında her yıl yapılan havai fişek gösterisi ve konser gibi toplu eğlence programları bu yıl yapılmadı.

Moskova sakinleri yaşadığı mahallelerde bulunan alanlarda kendi havai fişek gösterilerini organize etti.

Yeni yıla giren vatandaşlar şehrin sokaklarında gezdi. Parklarda ve meydanlarda aileler çocuklarıyla vakit geçirdi.

Ülkenin diğer pek çok bölgesinde de şehir yönetimleri havai fişek gösterisi ve toplu eğlence programı düzenlemedi.

Rusya genelinde yılbaşı ve Noel kutlamaları nedeniyle 31 Aralık-8 Ocak tarihleri resmi tatil olarak ilan edilmişti.

Putin yeni yıl öncesi halka hitap etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yıla dakikalar kala tüm televizyon kanallarından kutlama konuşması yaptı.

2022 yılının zor ve gerekli kararların alındığı, Rusya'nın tam egemenliğini kazanmaya ve toplumun güçlü bir şekilde sağlamlaşmasına yönelik en önemli adımların atıldığı bir yıl olduğunu söyleyen Putin, bu yıl meydana gelen olayların ülkede gerçek bağımsızlığın temellerinin sınırı olduğunu ifade etti.

Putin, "Bugün bunun için savaşıyoruz, Rusya Federasyonu'nun yeni bölgelerinde kendi tarihi topraklarımızda halkımızı koruyoruz." dedi.

Batı’nın Donbas’ta barış hakkında yalan söylediğini ve bugün bunu “utanmadan kabul ettiğini” kaydeden Putin, Batı’nın Ukrayna’yı kullanarak Rusya’yı zayıflatma ve bölmesine izin vermediklerini dile getirdi.