Dünya

Rusya, Ukrayna'da Noel ateşkesi olmayacağını duyurdu

Zelenski, Moskova'ya askerlerini geri çekmeye başlama çağrısı yapmıştı

15 Aralık 2022 08:19

T24 Dış Haberler

Rusya, yaklaşık 10 aydır devam eden Ukrayna'ya yönelik işgalinde Noel için ateşkese gidilmeyeceğini söyledi.

Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamalar sırasında Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'a "Noel ateşkesi" ile ilgili teklifleri görüp görmedikleri soruldu. Peskov, "Hayır, bize böyle bir talep ulaşmadı. Gündemimizde böyle bir başlık yok" dedi 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Rusya'ya barış antlaşmasına giden ilk adım olarak Ukrayna'dan Noel itibariyle askerlerini çekmeye başlama çağrısı yapmıştı. Peskov ise "Zelenski sahadaki gerçeklikleri kabul edene kadar Kiev'le barış olmayacağını" söyledi. Peskov, Rusya'nın yasa dışı olarak ilhak ettiği dört Ukrayna bölgesine işaret ederken, Ukrayna karşı saldırılarında Rusya'ya 24 Şubat'tan bu yana kaybettiği toprakların neredeyse yarısını geri aldı.

Zelenski çarşamba akşamı yaptığı video açıklamada, "Cephede sakinlik yok. Her gün ve elde edilen her metre acayip zorlayıcı. Özellikle işgalcinin taktiğinin önlerindeki her şeyi obüslerle yok etmek olduğunu düşününce önümüzde sadece yıkıntılar ve kraterler kalıyor" dedi.

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, sahadaki şiddetin yakın zamanda barış ihtimalini olası göstermediğine işaret ederek, "Ukrayna'da havada ve karada gördüklerimize dayanarak söyleyebilirim ki bu savaşın yıl sonuna kadar biteceği sonucuna ulaşmak güç" diye konuştu.