Dünya

Rusya İsrailli diplomatı sınır dışı etti

İsrail'in Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşesi, casusluk yaptığı iddiasıyla sınır dışı edildi...

19 Mayıs 2011 03:00

T24 - İsrail'in Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşesi, casusluk yaptığı iddiasıyla sınır dışı edildi. 

Rus ‘Gazeta’ gazetesinde yayımlanan haberde, Moskova'nın casusluk yaptığı şüphesiyle askeri ataşe Vadim Liedermann'ı "istenmeyen kişi" ilan ettiği, İsrail'in ise şüphelerin yersiz olduğu gerekçesiyle Rusya'dan açıklama beklediği kaydedildi. 

Gazeta, İsrail'deki Haaretz gazetesinin de konuyla ilgili haberinde, Leidermann'ın 12 Mayıs'ta Rus iç istihbarat servisi FSB elemanları tarafından diplomatik dokunulmazlığına rağmen tutuklandığını ve soruşturma sonunda ülkeyi terk etmesi için kendisine 48 saat süre tanındığını aktardı.

Haberde, Leidermann ve ailesinin, bu gelişmenin ardından 14 Mayıs'ta Rusya'dan ayrıldığı vurgulandı. 

İsrail Savunma Bakanlığı, askeri ataşenin casusluk yaptığı iddialarını resmen yalanlarken, Leidermann'ın ülkeye giriş yapmasının ardından Israil emniyet organları tarafından detaylı şekilde incelendiği belirtildi. İsrail hükümeti de Rusya'dan bu konuda açıklama beklediğini kaydetti. 

İsrail'in eski Moskova Büyükelçisi Zvi Magen de Israil basınına yaptığı açıklamada, bu olayda tek suçlunun Rus istihbarat servisi olmadığını savunarak, "Moskova'dan askeri ataşeyi çıkarma kararı üst düzeyde alınmış olabilir. Bu İsrail'e şikayetini bildirme metodudur, diplomatik ilişkilerimiz bozulmadı demektir. Bizim devlete bir uyarı demektir" ifadesini kullandı.