Dünya

Rusya Dışişleri: Dağlık Karabağ’a yalnızca Rus barış güçleri yerleştirilecek

10 Kasım 2020 11:26

Rusya Dışişleri, Dağlık Karabağ’a sadece Rus barış güçlerinin yerleştirileceği açıklamasını yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konuya ilişkin "Putin'in sözlerini bir defa daha hazırlatmak isterim (…) burada Rusya’nın barış güçlerinden bahsediyoruz” dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ'da çatışmayı durdurmak üzere Ermenistan ve Azerbaycan'la yapılan anlaşmanın ardından bölgede yalnızca Rus askerlerinin olacağı açıklamasını yaptı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Eho Moskvı radyosuna açıklamasında, Karabağ’da sadece Rusya’nın barış güçlerinin görev yapacağını belirtti.

 

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin vardıkları anlaşmaya istinaden Zaharova, “(Üstünde anlaşılan) açıklamanın metni yayınlanınca kimsenin şüphesi kalmayacak, ancak ben yine de Rusya Devlet Başkanı’nın (Vladimir Putin) sözlerini bir defa daha hazırlatmak isterim (…) burada Rusya’nın barış güçlerinden bahsediyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü, ‘sadece mi Rus güçlerinin yerleştirileceği’ sorusu karşısındaysa, “Bu cümle bir defa daha nasıl tekrarlanır bilmiyorum: Karabağ’daki temas hattı boyunca Rusya’nın barış güçleri konuşlandırılacaktır” yanıtını verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yapılan anlaşmayla ilgili açıklamasında "Burada yeni denetim mekanizması uygulanacak. Anlaşmanın 5. maddesinde, tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek." demişti.