Dünya

Rusya Dışişleri: Biden'ın açıklamalarının ardından ABD ile ilişkileri bozmayacağız

Biden, "Putin'in katil olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna "Evet" yanıtını vermişti

18 Mart 2021 18:40

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir "katil" olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından Moskova'nın Washington'la ilişkileri bozmayacağını söyledi.

Zaharova'ya Biden'ın açıklamalarının Rusya ile ABD arasında pratikte yürütülen işbirliğini nasıl etkileyebileceği soruldu. Biden'ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Zaharova, "Birileri kabul edilemez açıklamalar yapacak ve biz de, halihazırda çıkmazda olan ikili ilişkileri bozacak mıyız? Bu mantıkla hareket etmenin kesinlikle hiçbir anlamı yok. İlişkileri bozmaya devam etmemiz, tekere çomak sokmamız veya birtakım entrikalar üretmemiz mi gerekiyor? Bu, kesinlikle bir Rus stratejisi ve taktiği değil" yanıtını verdi.

"İşimizi yapıp ikili ilişkilerin durumunun gözden geçirilmesiyle ilgili kapsamlı çalışmalar yapmak ise diğer bir konu. İşte şu anda yapılması gereken de bu" diye devam eden Zaharova, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov'un da tamamen bunun için Moskova'ya davet edildiğinin altını çizdi.

Biden, "Putin'in katil olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna "Evet" demişti

Biden'ın ABC televizyonuna verdiği röportajın Rusya'yla ilgili bölümü Moskova'nın büyük tepkisini çekmişti. Rusya'nın ABD'de geçen yıl yapılan seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili konuşan Biden, Vladimir Putin'in bunun bedelini yakında ödeyeceğini iddia etmişti. Biden, bir gazetecinin "Putin'in katil olduğunu düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusuna ise "Evet, düşünüyorum" yanıtını vermişti.

Bunun üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçisi Antonov'un ABD'yle ilişkilerin geleceğinin ele alınacağı istişareler için Moskova'ya davet edildiğini bildirmişti.

Putin de Biden'ın ifadelerini değerlendirirken, "İnsan, diğerlerini gerçekte kendini gördüğü gibi görürmüş" demişti. Putin açıklamalarının devamında ABD liderine "sağlık dilediğini" ifade etmişti.