Gündem

Rus savaş gemisi "Caesar Kunikov" İstanbul Boğazı'ndan geçti

Gemideki mürettebatın sahili izlediği, bir askerin ağır makineli tüfeğin başında beklediği görüldü

04 Mart 2020 18:34

Rus donanmasına ait 158 borda numaralı "Caesar Kunikov" adlı savaş gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Marmara Denizi'ne doğru yol aldı. Gemideki mürettebatın sahili izlediği, bir askerin ağır makineli tüfeğin başında beklediği görüldü.

Rus donanmasına ait 158 borda numaralı 112 metre uzunluğundaki "Caesar Kunikov" adlı savaş gemisi, saat 17.00 sıralarında Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na giriş yaptı. Yaklaşık 1 saatte boğaz geçişini tamamlayan gemi, Marmara Denizine açıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bot ve geminin eşlik ettiği geminin geçişi esnasında bir askerin ağır makineli tüfeğin başında beklediği, mürettebatın ise güvertede sahili izlediği görüldü.

Tartışmalara neden olan savaş gemisi

Öte yandan Boğaz'dan geçiş yapan geminin 4 sene önce Rus askerin omzunda füzeyle geçmesi nedeniyle tartışmalara neden olan savaş gemisi olduğu öğrenildi.

Moscow Times, Suriye'de Türkiye ile gerginliğin arttığı bu günlerde Rus Donanması'nın Akdeniz'e dördüncü bir savaş gemisi gönderdiğini bildirmişti. Bugün boğazdan geçen Caesar Kunikov gemisiyle bu sayı 5'e yükseldi. (İHA)