Gündem

Rus İzvestiya gazetesi: Putin ile Erdoğan Tahran'da ayrı görüşecek

"Erdoğan'ın; Vladimir Putin, Angela Merkel ve Emmanuel Macron'un katılımıyla İstanbul'da yapılacağını söylediği 4'lü zirve gerçekleşmeyecek"

17 Ağustos 2018 14:48

Rus İzvestiya gazetesi, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, eylülde İran’ın başkenti Tahran’da yapılması planlanan üçlü zirvede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ayrı bir görüşme gerçekleştireceğini söylediğini yazdı.

TIKLAYINIZ - Kremlin'den üçlü Suriye zirvesine ilişkin açıklama

Sputnik'in İzvestiya gazetesinden aktardığına göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Eylül'de Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında Tahran'da gerçekleştirilecek zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ayrı bir görüşme gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

"4'lü zirve gerçekleşmeyecek"

Peskov, Erdoğan'ın 7 Eylül'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un katılımıyla İstanbul'da yapılacağını söylediği 4'lü zirvenin gerçekleşmeyeceğini de söyledi.

Haberde cumhurbaşkanlığı basın dairesinden bir kaynağın da 4'lü zirve ile ilgili "İstanbul'da görüşme gerçekleştirileceği yönünde bize bir bilgi gelmedi" dediği ileri sürüldü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak da eylülde böyle bir görüşmenin gündemde olmadığını ifade etti. Habere göre, cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın Almanya ve Fransa liderleriyle telefon görüşmeleri gerçekleştireceğini de iddia etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran'ın liderleri arasındaki üçüncü zirvenin eylül başında yapılmasının planlandığını söylemişti.