Gündem

RTÜK üyesi: Fatih Portakal kimseyi sokağa çağırmadı

Fox TV’ye 3 yayın durdurma cezası ve 1 milyon 76 bin 337 lira idari para cezası kesilmişti

11 Şubat 2019 07:12

RTÜK’ün, Fatih Portakal’ın “Hadi bakalım barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Kaç kişi çıkacak sokağa korkudan, endişeden” sözleri nedeniyle Fox TV’ye verdiği ağır ceza gündemdeki yerini koruyor. Karara karşı muhalefet şerhi yazan RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Portakal’ın sunduğu haberde “halkı haklı ve yasal talepleri için sokağa çağırmak bir yana ki bu bir suç değildir, tam tersine ‘çıkmayın, çıkarsanız başınıza bunlar gelir’ şeklinde bir uyarı” olduğunu belirtti.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Portakal’ın Fransa’daki “Sarı Yelekler” eylemine ilişkin haberin ardından yaptığı yorum nedeniyle Fox TV’ye 3 yayın durdurma cezası ve 1 milyon 76 bin 337 lira idari para cezası kesilmişti. Ağır ceza kararına, Taşcı karşı oy yazısı ekledi.

Yetkili makamların, zorunlu olmadıkça, ifadenin açıklanmasını yayılmasını yasaklamaması gerektiğini ifade eden Taşcı, “Sunucu, barışçıl protesto yapmanın şu an ülkemizde mümkün olamayacağını, barışçıl bir protesto yapmak için sokağa çıkanların ciddi bir engelleme ile karşı karşıya kalacağını, bu tür protesto hakkını kullanabilecek insanların korku ve endişe duyduğunu (kötü muamele, dayak yeme, gözaltı ve başım derde girer endişeleri); ayrıca bireysel ve toplumsal muhalefetin baskı altına alınmaya ve yıldırılmaya çalışıldığını ifade etmiştir” dedi. 

Taşcı, “Haberde halkı haklı ve yasal talepleri için sokağa çağırmak bir yana ki bu bir suç değildir, tam tersine ‘çıkmayın, çıkarsanız başınıza bunlar gelir’ şeklinde bir uyarı vardır” ifadelerini kullandı.