Dünya

RSF: İran'da gazetecilere işkenceden sorumlu tutulan hâkim öldü; yargılamakta geç kaldınız

Mansuri, Bükreş'te bir otelin 6. katından düştü

20 Haziran 2020 10:25

T24 Dış Haberler

İran'da en az 20 gazetecinin işkence görmesinden sorumlu tutulan hâkim Golamreza Mansuri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir otelin 6. katından düşerek hayatını kaybetti. Sınır Tanımayan Gazeteciler(Reporters Sans Frontières), eski hâkimi direkt gözaltına almadıkları için Alman ve Rumen yetkililere tepki gösterdi.

RSF'den yapılan açıklamaya göre sivil toplum kuruluşu 11 Haziran'da Mansuri'nin Almanya'da olduğunu öğrendikten sonra suç duyurusunda bulundu. RSF, Mansuri'nin daha sonra Bükreş'e geçtiğini öğrendikten sonra 13 Haziran'da da Romanya'da suç duyurusunda bulundu. RSF, hâkimi en az 20 gazeteciye işkence yapılmasından sorumlu tutarken, İran'da Mansuri'ye yozlaşma suçlamaları yöneltiliyordu.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, "Bu ani ölüm sebebiyle adalet yerini bulamayacak. RSF'nin suç duyurusundan sonra Alman ve Rumen yetkililerin uluslararası zorunluluklara uymayıp bu kişiyi gözaltına almaması şoke edici" dedi. Deloire, olanların engellenebileceğini ve ölüm engellenseydi yargının dağıtılabileceğini savundu.

Rumen yetkililer, Mansuri'nin intihar ettiğini düşünüyor.