Dünya

Roj TV: Bizi zor kapatırsınız

Danimarka Başbakanı Rasmussen'in kapatmak için söz verdiği iddia edilen Roj TV, yanıtında adeta meydan okudu

06 Nisan 2009 03:00

Rasumssen Başkan seçilebilmek için "ROJ TV'yi kapatacağım" dedi. ROJ'dan ilk gelen tepki net oldu: Zor kapatırlar! 

Rasmussen çark etti: Roj TV için söz vermedim

'Roj TV'ye siyasi kapatma olmaz'

Rasmussen krizinin perde arkası...

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen NATO Genel Sekreteri seçilmesinin önündeki engeli ortadan kaldırmak için, Türkiye ve İtalya'ya ROJ TV'yi kapatma sözü verdi ama televizyonun Genel Müdürü İmdat Yılmaz "Bizi kapatmaları o kadar kolay değil. Biz Türkiye'de yaşamıyoruz ve yayın iznimizi Türk devleti vermedi" dedi.

‘Biz normal bir televizyonuz’

Yılmaz şöyle konuştu:

Bizim NATO Genel Sekreterliği pazarlıklarında malzeme edilmemiz biraz şansız bir durum. Biz normal haber ve kültür programı yapan bir televizyon kanalıyız. Bize yönelik suçlamaları hep ret ettik, halen daha ret etmeye devam ediyoruz. Bizim PKK ile bir ilgimiz yok. Ama ne zaman Kürtler politika yapsalar hemen suçlamalar geliyor. Türkiye'ye giden savcılar nasıl bir delil getirecekler anlamıyorum. Bizim hakkımızda daha önce 3 defa kapatma girişimi oldu hepsinde de aklandık. 2005 yılından beri polis hakkımızda soruşturma ve inceleme yürütüyor ama bir şey bulamadılar. Danimarka Radyo ve Televizyon Üst Kurulu bizim davamızı daha önce ele aldı ve yayın iznimizi iptal etmeye gerek duymadı“ dedi.

Rasmussen zor durumda

Öte yandan Berlusconi'ye Roj TV'yi kesin kapatacağı sözü verdiği belirtilen Rasmussen ise, NATO Genel Sekreteri seçildikten sonra Danimarka medyasına yönelik yaptığı basın toplantısında ve ülkesine döner dönmez yaptığı açıklamalarda Roj TV'yi sadece terörü desteklediklerine dair yeterli delil bulurlarsa ve Danimarka yasalarına uygun bir durum ortaya çıkarsa kapatabileceklerini aksi takdirde kapatmalarının mümkün olmayacağını söyledi.

Danimarkalı siyasiler de,kapatma konusunda Rasmussen'e Türkiye'ye karşı boyun eğmemesi için baskı yapmaya başladılar. Muhalefet partileri, Roj TV'nin kapatılması durumunda ifade ve basın özgürlüğüne darbe indirileceğini öne sürdüler.