Dünya Basınında Bugün

Refah'ta tahliyeler başladı; Zelenski, Rusya'nın "arananlar" listesinde; Al Jazeera'nin İsrail ofisleri kapatıldı | Dünya Basınında Bugün

06 Mayıs 2024 09:51

T24 Dış Haberler

Downing Street, bu yaz genel seçim yapılması planlarını rafa kaldırdı ve yerel seçimlerde alınan yenilginin ardından sonbaharda bir oylama yapılması bekleniyor. İsrail makamları dün Al Jazeera'nin yerel ofislerini kapattı. İsrailli yetkililer, Al Jazeera'nin ulusal güvenliğe tehdit oluşturması nedeniyle bu kararın alındığını söyledi. Aralarında BlackRock ve Pimco'nun da bulunduğu bir grup yabancı tahvil sahibinin, Ukrayna'ya önümüzdeki yıl içinde borç faizlerini ödemeye başlaması için baskı yapmayı planladığı iddia edildi. İsrail ordusu, Gazze'nin güneyinde düzenlenmesi beklenen askeri operasyon öncesinde Refah'ın doğusunda yaşayan Gazzelileri Filistin topraklarındaki "genişletilmiş insani alana" zorla tahliye etmeye başladı. Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi 'aranan suçlular' listesine ekledi.

6 Mayıs 2024'te dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Daily Telegraph | Sunak yaz seçimlerini rafa kaldırdı

Downing Street, bu yaz genel seçim yapılması planlarını rafa kaldırdı ve yerel seçimlerde alınan yenilginin ardından sonbaharda bir oylama yapılması bekleniyor.

Britanya Başbakanı Rishi Sunak'ın müttefikleri tarafından, iyileşen ekonomik tablonun ve bu yaz beklenen Ruanda sınır dışı uçuşlarının sonbaharda yeniden seçilme şansını artırabileceğini umduğu söyleniyor.


The Guardian | İsrail, Al Jazeera'nin yerel ofislerini kapattı

İsrail makamları dün, hükümetin uydu haber ağının İsrail'deki faaliyetlerinin kapatılması için yeni yasaları kullanma kararı almasından saatler sonra Al Jazeera'nin yerel ofislerini kapattı.

İsrailli yetkililer, Al Jazeera'nin ulusal güvenliğe tehdit oluşturması nedeniyle bu kararın alındığını söyledi.

Netanyahu, kabinenin oybirliğiyle aldığı kararın ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Kışkırtıcı kanal Al Jazeera İsrail'de kapatılacak" dedi.


The Wall Street Journal | Kiev'in ödemeleri yeniden başlatması talep edilebilir

Ukrayna'ya kredi verenler, Rus birliklerinin iki yıl önce ülkeye girmesinin ardından Kiev'in kendilerine geri ödeme yapmak için bekleyebileceğini söylemişti. Şimdi ise sabırları tükenmeye başladı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler, aralarında BlackRock ve Pimco'nun da bulunduğu bir grup yabancı tahvil sahibinin Ukrayna'ya önümüzdeki yıl içinde borç faizlerini ödemeye başlaması için baskı yapmayı planladığını söyledi.


Al Arabiya | İsrail ordusu saldırı öncesinde Refah'taki sivilleri zorla tahliye etmeye başladı

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyinde düzenlenmesi beklenen askeri operasyon öncesinde Refah'ın doğusunda yaşayan Gazzelileri Filistin topraklarındaki "genişletilmiş insani alana" zorla tahliye etmeye başladı.

Ordudan yapılan açıklamada, "IDF (ordu) doğu Refah sakinlerini genişletilmiş insani alana doğru ilerlemeye teşvik ediyor" denildi.


The Moscow Times | Rusya, Zelenski'yi 'arananlar' listesine ekledi

Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi 'aranan suçlular' listesine ekledi.

Zelenski, Rusya İçişleri Bakanlığı'nın, yetkililer tarafından aranan suçluları içeren çevrimiçi bir veri tabanı olan "arananlar" listesinde yer aldı.

Ukraynalı liderin "ceza kanununun bir maddesi uyarınca" arandığı belirtilirken daha fazla ayrıntı verilmedi.