Gündem

Rapor: Türkiye, 'çalışanlar için en kötü 10 ülke' arasında yer alıyor

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporunda Türkiye, 2023 yılında "çalışanlar için en kötü 10 ülke" arasında yer aldı. Türkiye son 2 yıl da aynı kategoride gösterilmişti

17 Temmuz 2023 13:53

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) 148 ülkeyi kapsayan raporuna göre; Türkiye, 2023'te, "çalışanlar için en kötü 10 ülke" arasında gösterildi. Raporda, "İşçilerin özgürlükleri ve hakları acımasızca saldırıya uğramaya devam etti, polis protestoları bastırdı ve sendika liderleri keyfi olarak tutuklandı" denildi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, Türkiye, Küresel Haklar Endeksi'nde, “işçi haklarının garanti altında olmadığı” anlamına gelen 5. grupta yer aldı.

Endekste, "Çalışanlar için en kötü 10 ülke" şu şekilde sıralandı: Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Esvatini, Guatemala, Myanmar, Filipinler, Tunus ve Türkiye.

Türkiye, son 2 yıl da bu kategoride gösterilmişti.

Raporda, Türkiye'de işverenlerin, "örgütlenmeye çalışan işçileri metodik olarak işten çıkardığı" kaydedildi.

"Yolsuzluğu protesto eden işçiler gözaltına alındı"

Raporda, 26 Şubat 2023'te "yolsuzluğu protesto edenlerin" gözaltına alındığı ifade edildi.

İstanbul'da düzenlenen protesto sırasında gözaltına alınanlar arasında Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Engin Erdoğan, sendika liderleri ve üyeleri olduğu belirtildi.

Raporda, "Protesto, DİSK ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından, ülkedeki son depremin mağdurlarına yardım çabalarını engelleyen yolsuzluk raporları üzerine düzenlendi" denildi.

"Devlet suçları için bağımsız soruşturma" isteyen ve gözaltına alınan 100'den fazla kişi arasında her iki sendika üyelerinin bulunduğu kaydedildi.

Haberin tamamını okumak için tıklayın