Gündem

Rabia Naz'ın ölümünü araştıran Metin Cihan ifadeye çağrılmıştı: "bendegeziciyim" dediği için soruşturma başlatılmış

Metin Cihan, hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik şuçu kapsamında soruşturma açıldığını ifade etti

20 Mayıs 2019 14:04

Giresun'un Eynesil ilçesinde Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve duyurulmasını sağlayan Metin Cihan ifadeye çağrılmıştı. Cihan, "Hakkımda şikayet varmış. basın-yayın suçu dediler. Detayları bilmiyorum. Yarın sabah ifade vermeye gideceğim. Sonrasında bilgilendiririm" demişti. İfade verdikten sonra Twitter'da açıklama yapan Cihan, #bendegeziciyim etiketini kullandığı için hakkında TCK madde 216 (halkı kin ve düşmanlığa tahrik) kapsamında soruşturma açıldığını belirtti. 

Metin Cihan'ın açıklaması şu şekilde:

"İfademi verdim. Serbestim. Aşağıdaki twitte kullandığım #bendegeziciyim  etiketi o gün tt'de 1. sıraya yükselmiş. Bu nedenle TCK 216 ( halkı kin ve düşmanlığa tahrik) soruşturması açılmış. Savunmamı da paylaşacağım. desteğiniz için teşekkür ederim.

Gezi'deydim. Gezi'yi hep savundum, hep savunacağım. Bazı gazeteler, televizyonlar ve siyasetçiler tarafından insanlara çok farklı anlatıldığını biliyorum ama gün gelecek herkes gezi günlerinin bu memleket için değerini anlayacak.

Gün boyu yanımda olan avukat @OzgurUrfa'ya ve destek mesajlarınız için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Twitter hesabım ilk kez soruşturma geçirmiş oldu. Soru beklemediğimiz yerden geldi. Yok yere ortalığı hareketlendirdiğimi düşünüyorsanız affedin. Biraz kendiliğinden gelişti."