Gündem

Prof. Dr. Bayram Göçmen hayatını kaybetti

Sürüngenlerin yaşamı üzerine yürttüğü bilimsel çalışmalarıyla tanınıyordu

23 Mart 2019 12:11

Türkiye'de sürüngenlerin yaşamı üzerine yürüttüğü bilimsel çalışmalarla tanınan ve dünyanın önemli bilim adamları arasında gösterilen Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen (54), uzun süredir mücadele ettiği kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Prof. Dr. Göçmen'in cenazesinin bugün doğum yeri olan KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da İsmail Safa Camisi'nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Lefkoşa Türk Mezarlığı'na defnedileceği belirtilerek, "Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz" denildi.

Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine ve KKTC'de kırsal, dağlık ve ormanlık alanlarda yürüttüğü bilimsel çalışmalarla bugüne kadar 60'ın üzerinde alt tür keşfi yapan Prof. Dr. Göçmen, yılandan kurbağaya, semenderden diğer bir çok sürüngene kadar yaptığı çalışmalar, yeni tür keşifleri ve bu canlıların korunması adına verdiği mücadelelerle Türkiye ve dünyanın en önemli bilim adamları arasında gösteriliyordu. Prof. Dr. Göçmen, yılan türlerinin zehirlerinin ilaç yapımında kullanılabilmesi için de çalışmalar yapıyordu.

  

Erdoğan ezan sırasında sustu, halk tezahürata devam edince canlı yayın sesi kesildi