Ekonomi

Polat Holding ve Maxis Girişim Sermayesi, yenilebilir enerji alanında ortaklık anlaşması imzaladı

İki şirket AP Enerji'de yüzde 50-50 ortak olacak

21 Eylül 2021 14:16

Polat Holding, 16 Eylül’de Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Temiz Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile pay devir ve ortaklık sözleşmesi imzaladı. Konuya ilişkin Rekabet Kurumu’na başvuru yapılırken, devir sözleşmesi sonrasında Polat Holding ve Maxis Girişim, AP Enerji’de yüzde 50-50 ortak olacak.

AP Enerji, Polat Holding’in enerji sektöründe hayata geçireceği rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili projelere iştirak etmek amacıyla çatı şirket olarak 2011’de kuruldu. Enerji sektöründe Polat Enerji ile 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Polat Holding, Kanadalı ve Fransız ortaklarından 3 ay önce hisselerinin tamamını satın alarak şirketin yüzde 100 sahibi olmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat şöyle dedi:

"Küresel olarak, iklim krizinin etkilerinin tüm dünyada her geçen gün daha fazla hissedildiği bir döneme maalesef hepimiz şahit oluyoruz. Bu noktada yerli, yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarına daha fazla odaklanmak zorundayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla insanlığın önündeki en büyük kriz olan iklim değişikliği ile mücadeleye destek verirken ülkemizin iklime uyum politikalarına ve sürdürülebilir kalkınmasına da katkıda bulunuyoruz. Bu alandaki RES ve GES yatırımlarımızı hem yurt içinde hem yurt dışında büyütüyoruz. Bu yatırımlarımızın yanı sıra diğer temiz enerji kaynakları için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maxis Girişim ile yenilenebilir enerjide yaptığımız bu büyük ortaklığın her iki kurum, sektör ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”