Gündem

Plastik poşetten sonra paralı olacak ürünler belirlenmişti; Bakanlık yönetmelik taslağını internet sitesinden kaldırdı

"Bu düzenleme doğayı korumak için değil, Hazine'de yarattıkları deliği yamamak içindi"

12 Mayıs 2019 08:21

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıkladığı Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı, bakanlığın internet sitesinden kaldırıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP'li Gülizar Biçer Karaca, "Bu düzenleme doğayı korumak için değil, Hazine'de yarattıkları deliği yamamak içindi" dedi. 

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Bakanlık, basında çıkan “Poşetten sonra yoğurt kabı, cips-çerez paketi, içecek kutusu da paralı olacak” haberleri sonrasında, halktan gelen tepki üzerine yönetmeliği gizledi ancak bakanlığın hazırladığı broşürlerde, geri kazanım katılım payı alınacak ürünler hâlâ belirtiliyor. 

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Kamuoyu tepkisi karşısında kendi çıkardıkları yasa ve yönetmeliklerden de geri adım atıyorlar. Bu düzenleme, doğayı korumak için değil, Hazine'de yarattıkları deliği yamamak içindi. Şimdi de gerçeği gizliyorlar'' dedi ve şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı, makamına yakışmayacak şekilde gerçekleri halktan gizlemeye çalışıyor. Sıfır atık politikası kapsamında Çevre Kanunu'nda yapılan değişikliklerin arkasında duramayan bakanlık, sorumluluğu TBMM'deki diğer partilere atıyor. TBMM Genel Kurulu'nda CHP bu yasaya ret oyu verdi. Ama bakan, sanki biz de kabul etmişiz gibi paylaşımda bulunuyor.”