Ekonomi

PİYASALAR – Dövizler tarihi zirvelere yakın, Borsa artıda

Mahmut Can Emir / İstanbul, 22 Mayıs (DHA) - ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in dün Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını açıklamasının ardından, küresel piyasalarda risk iştahını artırmasına bağlı olarak yükselen ve yeni güne 4

22 Mayıs 2018 20:49

Mahmut Can Emir / İstanbul, 22 Mayıs (DHA) - ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin\'in dün Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını açıklamasının ardından, küresel piyasalarda risk iştahını artırmasına bağlı olarak yükselen ve yeni güne 4.5923 lira ile rekor düzeyden başlayan dolar, rekor tazeleyerek 4.6645 liraya kadar çıktı. Euro 5.4961 lira ile, sterlin de 6.2675 lira ile rekorlarını tazelediler.
Küresel piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle;
- dolar 4.6645 lira ile,
- euro 5.4961 lira ile,
- sterlin 6.2675 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine yükseldi.
Merkez Bankası\'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, \"Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır\" denildi.
Piyasanın kapanış saatine yaklaşırken dolar 4.64 – 4.65 lira aralığında, euro 5.47 – 5.48 lira aralığında, sterlin de 6.23 – 6.24 lira aralığında işlem görüyor.
Borsa İstanbul Endeksi de (BİST100) 102 bin puanın üzerinde başladığı günün akşam saatlerinde günlük yüzde 1.11 artarak 103 bin 390 puandan işlem gördü.
İş Yatırım’ın “Negatif ayrışmaya devam ediyoruz” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:
“Ticaret rüzgarlarını arkasına alan gelişmiş ülke borsaları Wall Street’in önderliğinde yükselmeye devam ediyor. Ancak güçlü dolar ve yükselen faizlerin baskısı altındaki gelişmekte olan piyasalar yükselişe sınırlı oranda katılabiliyor.
“Türkiye hisse fiyatları Wall Street’e paralel hafif toparlandı. Ancak dolar bazında kayıplar devam ediyor. MSCI Türkiye aybaşından beri yüzde 13, son üç ayda yüzde 30 kayıp ile gelişmekte olan borsalara göre altı kat daha fazla kaybettirdi.
“ABD borsalarındaki yükselişe ve Türk lirasındaki toparlanmaya paralel Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Ancak kalıcı yükseliş için Türk lirasının toparlanması gerekiyor.\"

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir