Gündem

'Paramiliter güç' eleştirilerinin ardından kapatılan HÖH'den yeni platform: Milli Seferberlik Hareketi

"Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı 81 milyon tek yürek olmak”

25 Aralık 2018 11:52

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan ancak ‘paramiliter güç’ eleştirilerinin ardından İçişleri Bakanlığı’nın uyarısı ile kapanan Halkın Özel Harekâtı'nın (HÖH) Başkanı Fatih Kaya, bu kez “Milli Seferberlik Hareketi Platformu”nu kurdu.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre “Seferberlik Hareketi”, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı 81 milyon tek yürek olmak” sloganıyla harekete geçti. İlk HÖH skandalını ortaya çıkaran CHP’li Murat Bakan, “Bu tarz yapılanmaların nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup, platform kurup dernekleşme yoluna girerse önüne nasıl geçilecek” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından; kurulan HÖH ile birlikte “paramiliter oluşum” tartışması başladı. Aralık 2017 tarihli OHAL KHK’si ile “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler” hukuki ve cezai sorumluluktan kurtarılınca tartışma alevlendi.

Ocak 2018’de yapılan denetimin ardından İçişleri Bakanlığı’nın kendilerini uyardığını açıklayan Kaya, “Derneğimizin isminin Jandarma ve Polis Özel Harekâtı’nı çağrıştırdığı yönünde uyarı yazısı bize gönderildi. Devletimizin zarar görmemesi, farklı tartışmalara yol açmamak adına derneğimiz HÖH’ü ve 46 şubesini kapattık” dedi.

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nde “devlet memuru” olduğunu belirten Kaya, 24 Haziran seçimlerinde, AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adaylığını duyurdu. Aday gösterilmeyen Kaya’nın, seçimlerin ardından yeni bir oluşum için düğmeye bastığı ortaya çıktı.

Kaya, bu kez, Ağustos 2018’de Milli Seferberlik Hareketi Platformu’nu kurdu ve başkanı oldu. Platform’un internet sitesinde, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı direnmek için sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak katılımcılarla birlikte, ‘Milli Seferberlik Hareketi Platformu’ kuruldu. Bize katılmak isteyen STK’ler ve kurumsal katılımcılar logoları ile makbuzlarını, bireysel katılımcılar ise sadece makbuzlarını sitemizde bulunan mesaj kısmına gönderdiklerinde katılımcı olarak sitemizde yayımlanacaktır. Katkıda bulunmak için Türkiye Merkez Bankası Ankara Şubesi IBAN No’suna sitemizden ulaşabilirsiniz. Devletimin yayındayım, hazineye benim de katkım olsun” yazısının olduğu görsel yer aldı. Sitede “Hazine Müsteşarlığı’nın IBAN numarasından” da söz edildi ancak herhangi bir hesap numarası yer almadı. Sitenin ‘amacımız’ bölümünde ise “Cumhurbaşkanına, bakanlarına, milletvekiline, valisine, bürokratına, komutanına, müdürüne, amirine, esnafına, memuruna, yazarına, sporcusuna, sanatçısına, gazetecisi-yazarına, polisine, askerine yapılacak hukuksuz algıların karşısında tek vücut olarak korkusuzca durmak” ifadeleri kullanıldı.

"Bu işin sonu nereye varır?"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin kolluk kuvvetlerinin olduğunu belirterek, “Bu tarz ne olduğu belli olmayan dernek ve yapılar toplumu tedirgin etmekte, devletin itibarını zedelemektedir. Bu yapılanmalar takip edilmiyor mu? Nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup platform kurup dernekleşme yoluna girerse bunun önüne nasıl geçilecektir” sorularını yöneltti.