Dünya

Papa Francis'ten Suriye mesajı: Özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlılar her türlü şiddeti gördü

14 Mart 2021 18:00

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Suriye iç savaşının 10. yıldönümü öncesi “barış” çağrısında bulundu. Papa, "Suriye nüfusu, özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlılar her tür şiddeti gördü. Suriye savaşındaki tüm taraflarının iyi niyetli olmalarını ve Suriye’deki yıpranmış nüfus için bir umut olmasını kalpten istiyorum” dedi. 

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Suriye iç savaşının 10. yıldönümünden bir gün önce Aziz Petrus Meydanı'nda yaptığı haftalık kutsamada savaşı bir insani kriz olarak nitelendirerek, barış çağrısında bulundu. Papa, "Suriye savaşındaki tüm taraflarının iyi niyetli olmalarını ve Suriye’deki yıpranmış nüfus için bir umut olmasını kalpten istiyorum” ifadelerini kullandı.

Irak’tan yeni dönen Papa, Suriye halkının acı çektiğinin altını çizerek, “Suriye nüfusu, özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlılar her tür şiddeti gördü” dedi. Papa, uluslararası aktörlere seslenerek, Suriye iç savaşını sona erdirmeleri ve ülkenin ekonomik olarak toparlanmasına katkı sağlamaları için çağrıda bulundu.