Dünya

Papa'dan LGBT'ye destek: Tanrı bizi olduğumuz gibi seviyor

27 Temmuz 2023 12:04

Katoliklerin dini lideri Papa Francis’in LGBTİ+’lara karşı olumlu söylemleri devam ediyor.

Vatikan basın birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Papa Francis, önümüzdeki hafta Portekiz’de katılacağı bir Katolik gençlik festivali öncesinde gençlerden gelen sesli mesajları dinlediği ve yanıtladığı bir podcastte yer aldı.

Papa, İtalyan Giona adındaki bir trans bireyden kendisine LGBT topluluğu ve eşcinsel evlilikler konusundaki tutumu hakkındaki bir soruya, "Tanrı bizi olduğumuz gibi seviyor" yanıtını verdi.

Papa, "Tanrı her zaman bizimle birlikte yürür.... Günahkâr olsak bile bize yardım etmek için yaklaşır. Tanrı bizi olduğumuz gibi sever. Bu Tanrı'nın çılgın sevgisidir" dedi.

Giona, Papa Francis'e "(Katolik) inancı ile transseksüel kimliği arasındaki ikilem arasında kaldığını" ifade etti.

Papa Francis'in LGBT topluluğu ve eşcinsel evlilikler konusundaki tutumu, 2013'te Roma Katolik Kilisesi'nin lideri olmasından bu yana ilgi çeken ve tartışılan bir konuydu.

2013'te LGBT topluluğundan övgü almıştı

Papa'nın, 2013'te kendisine eşcinsel bir rahip hakkında yöneltilen soruya, "Ben kimim ki yargılayayım?" şeklindeki yanıtı LGBT topluluğundan övgü toplamıştı.

Papalığı süresince transseksüel bireylerle bireysel olarak ve gruplar halinde bir araya gelerek, aynı zamanda, sözde "cinsiyet teorisine" şiddetle karşı çıkmış ve eşcinsel eylemlerin, "özünde hastalıklı" olduğunu savunan görüşleri desteklemişti

Papa Francis, 2021'de, Katolik Kilisesi'nin eşcinsel birliktelikleri kutsayamayacağını çünkü, "Tanrı'nın günahı kutsayamayacağına" inanıldığını iddia eden bir Vatikan belgesinin yayınlanmasına izin vermişti.

Papa, o dönemde Associated Press'e verdiği bir röportajda ise eşcinselliği suç sayan yasaların "adaletsiz" olduğunu ve "eşcinsel olmanın bir suç olmadığını" beyan etmişti.