Seçim 2024

Özgür Özel, Hatay'da yapılan son anketi paylaştı; Lütfü Savaş değişebilir

"Lütfü Bey'in onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz durumda seçimi alacağımızı gösteriyor"

19 Şubat 2024 10:25

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığında değişiklik olacağı sinyalini verdi. Hatay ile ilgili son anketi açıklayan Özel, "Anket şunu gösteriyor; Lütfü Bey'in onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz durumda seçimi alacağımızı gösteriyor. Bu şekilde davranmaz, Hatay'ın sesini duymazsak biraz sıkıntıya girdiğimiz gösteriyor" dedi.

Özel, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in CHP'nin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik sözlerine de "Canı sağ olsun" diyerek yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, NOW TV'de İlker Karagöz'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"1 Nisan'ı bekleyenler var" iddiasına: Eğer böyle bir ekip varsa...

"CHP'de 1 Nisan'ı bekleyen bir ekip olduğu" iddiasına Özgür Özel, "Çok beklerler. Eğer böyle bir ekip varsa, bunu sayın önceki Genel Başkanımızla ilişkilendiriyorlar, geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yaparak o hadsizliğe kendi pozisyonunu yaptı. 1 Nisan'ı bekleyenler çok beklerler" dedi. Özel, şöyle devam etti:

"Sebebi şu, 31 Mart tarihine CHP'nin hemen hemen en zor yerel seçimlerinden birine gidiyoruz. Bir önceki seçimde sırf AK Parti kaybetsin diye ne olursa olsun oy vereceğim diyen, kaybettirme stratejisi izleyen HDP yok, diğer taraftan İYİ Parti'yle birlikte işbirliği vardı, Cumhur İttifakı'nın adayları bir yandan, CHP'nin adayları bir yanda ikisine de oy vermeyin diye bir kampanya yapıyor. Böyle bir zorluğumuz var. Kimi ilde 4 tane daha, kimi ilde 5 tane daha aday var. Bunlara karşı tek başımıza mücadele veriyoruz. Ben 3 ay önce geldim. Son seçimlere göre 25 kat fazla anket yaptım. Anket sonuçlarını her isteyene gösterdim. Objektif kriterler koydum, iyi niyetle gençleşme ve kadınlara destek için mücadele verdim."

"Yerel yönetim devrimi 5 sene sonra olacak"

31 Mart'ta büyük bir başarı beklediğini belirten Özel, "Çünkü bu değişimin sahada CHP belediyeciliği ile ilgili anketlerde okuduğumuz bazı rahatsızlıkları, bazı beklentileri çok üst düzeyde karşılayacağını, seçmenin çok heyecanlandığını görüyorum" ifadelerini kullandı. Özel, sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Benim esas meselem, bir büyük değişimin ilk adımını atmak. Esas yerel yönetim devrimi 5 yıl sonra olacak. Objektif kriterlerle kimsenin itiraz etmeyeceği, başarılı olanın devam edeceği, başarısız olanın yerine başkasının geleceği bir sistem."

Akşener'e yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na göndermelerde bulunduğu sözlerine yanıt veren Özel, "Canı sağolsun" dedi.

TIKLAYIN - Meral Akşener: Boş zamanlarında İstanbul'da olanlar bu şehri yönetemez!

Hatay'da son durum

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığı ile ilgili bir soruya yanıt veren Özel, şunları söyledi:

"Biz Hatay'da yaşananları çok dikkatli analiz ediyoruz. Hatay'da 5 anket yaptık. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anketi yaptık. Cumartesi günü gece anket yaptık. Birazdan Lütfü Savaş'la da konuşacağım, elimizdeki anketi Lütfü Beyle de paylaşacağım. Anket şunu gösteriyor; Lütfü Bey'in onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz durumda seçimi alacağımızı gösteriyor. Bu şekilde davranmaz, Hatay'ın sesini duymazsak biraz sıkıntıya girdiğimiz gösteriyor."

"Hatay'da Lütfü Bey'in desteğiyle seçimi alacağımızı düşünüyorum"

Özel, "Biz Hatay'da yaşananlar dikkatli analiz ediyoruz. Hatay'da 5 anket yaptık. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anket yaptık. Bugün, Lütfü Savaş'la konuşacağız. Biz Hatay'da Lütfü Bey'in desteğiyle, alternatif gerçekleştirdiğimizde seçimi alacağımızı düşünüyorum. Hatay ittifakına ihtiyaç var. İttifak kurulmazsa Cumhur İttifakı şans yakalayacak. 36 saatin tamamına çalışarak, Hatay'daki soruna en doğru çözümü vereceğim" ifadelerini kullandı.