Gündem

Özgür Mumcu'dan Bakan Pakdemirli çıkışı: Harika bakanlar buluyor sayın Erdoğan

22 Ağustos 2019 19:23

Gazeteci ve Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, son dönemde THK'nın yangın söndürme uçaklarıyla ilgili sözleriyle gündemde olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yle ilgili, "Harika bakanlar buluyor sayın Erdoğan" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’deki yangın sırasında Türk Hava Kurumu'nun kullanılmayan yangın söndürme uçaklarının 3’ünde motorun olmadığını, diğer üçünün de yağ kaçırdığını söylemişti. Bugün bir kez daha kameraların karşısına geçerek açıklama yapan Bakan Pakdemirli, “Hükümetimize siyasi saldırı var. 20 tane uçak nerede? Üç tane uçağın motoru yerinde kuşlar yuva yapmış, motor yok. Vizontele filmindeki gibi” diyerek THK’nin verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmediğini belirtti.

Bu sözleri sonrası sosyal medyadan tepki toplayan Bakan Pakdemirli ile ilgili Gazeteci Özgür Mumcu da kişisel Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: "Bakan Bekir Pakdemirli, doktorasını neden Celal Bayar Üniversitesi’nde yaptı diye merak ettim. Bir baktım ki meğer abisi üniversitenin rektörüymüş. Sonra da “Fetö”den tutuklanmış. Harika bakanlar buluyor sayın Erdoğan."

Ne olmuştu?

Bakan Pakdemirli, "Bugünkü şartlar itibarıyla THK’de olan uçaklar 6 tane var. 3’ünde motor yok, 3’ünün faal olduğu söyleniyor, birinin faal olmayacağını var saymak lazım. Sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir ring kurma durumu maalesef yok. Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor" açıklamasının ardından dün THK uçaklarının uçuş sertifikaları ve uçakların teknik özelliklerini içeren belgeler ortaya çıktı.

Belgelere göre uçaklar Bakan Pakdemirli'nin "Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2.5 ton" iddiasının aksine 5,5 ton su alabiliyor. Ayrıca "uçmaz" denilen uçakların 3'nün Sivil Havacılık Kurumu tarafından verilmiş 2020 yılına kadar geçerli sertifikaları bulunuyor.

Üst düzey bir THK yetkilisi de, “Yangın söndürme uçaklarımız ne bozuk, ne eski, ne de yağ kaçırıyor” dedi.