Gündem

Özgür Gündem davasında Korur, Önderoğlu ve Nesin'e 7,5 yıla kadar hapis istemi

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu Ahmet Nesin'in "Suç işlemeye tahrik", "Suçu ve suçluyu övme" ve "Örgüt propagandası" suçlarından ceza istendi

27 Şubat 2019 18:31

KHK kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla yapılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin'in 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Şebnem Korur ile gazeteci Erol Önderoğlu katıldı. Sanık Ahmet Aziz Nesin ise duruşmaya gelmedi. 
Duruşmada savcısı Abdullah Gül, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Sanıkların belirtilen tarihlerde gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptıklarını suç konusu yazılarda PKK/KCK’nin veya alt birliklerinin propagandası mahiyetinde yazılar yer aldığını anlattı. Kişiler ve toplumun suç işlemeye tahrik edilerek işlenen suçların övüldüğünü belirten savcı, "Suç işlemeye tahrik", "Suçu ve suçluyu övme", "Örgüt propagandası" suçlarından sanıklar Ahmet Aziz Nesin, Şebnem Korur ve Erol Önderoğlu’nun 1 yıl 6 aydan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi. (DHA)