Spor

'Oyum Ronaldo'ya'

Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen 'Altın top' yarışmasında en büyük rakibi C.Ronaldo olan Lionel Messi'den samimi açıklama geldi.

19 Kasım 2008 02:00


Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen "Ballon d'Or" ("Altın top") yarışmasında Cristiano Ronaldo, Fernando Torres, Ibrahimovic, Fabregas, Xavi, Casillas gibi isimlerle yarışan ve en büyük rakibi C.Ronaldo olan Lionel Messi'den samimi açıklama geldi.

France Football'a konuşan Arjantinli oyuncu "Oyum Ronaldo'ya" diyerek şöyle devam etti: "Bir kanat oyuncusu olmasına karşın geçen sezon Manchester United formasıyla 43 gol atan ve Şampiyonlar Ligi'nde de başarılı olan Ronaldo'nun 2 ayrı ünvanı var. Premier lig ve Şampiyonlar ligi şampiyonluğu. Bu ödülü o haketti"

Genç yıldız, dünyanın en mükemmel oyuncusu olarak ise Ronaldinho'yu gösterdi. Messi, daha önce birlikte forma giydiği Ronaldınho için "En iyi oyuncu Ronadinho. Mükemmel olan bu oyuncu ile yan yana oynadığınız zaman herşey çok güzel ve kolay oluyor" diye konuştu.

Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen "Ballon d'Or" ("Altın top") her yıl verilen ve bir önceki sezonda Avrupa'da yerel ligler ve Avrupa Kupalarında en başarılı performansı gösterdiği birçok Avrupalı spor yazarlarının oylaması ile kabul edilen oyuncuya verilen ödüldür. İlk kez 1956 yılında verilen ödül ünlü Fransız Futbol dergisi France Football tarafından organize edilmektedir.

Ödülü alacak oyuncunun 1995'e kadar Avrupa ülkelerinin birinin vatandaşı olmasına dikkat edilirken bu yıl ödül Liberya'lı George Weah'a verilerek ilk kez bu kıta dışından bir ülke vatandaşı olan futbolcuya verilmiştir.

Bu ödülü en çok kazanan oyuncular 3 kez ile Johan Cruijff, Marco van Basten ve Michel Platini'dir. Son 10 yılda ise ödülün sahibi şu futbolcular oldu:

1998 - ZIDANE
1999 - RIVALDO
2000 - FIGO
2001 - OWEN
2002 - RONALDO
2003 - NEDVED
2004 - SHEVCHENKO
2005 - RONALDINHO
2006 - CANNAVARO
2007 - KAKÀ


ETİKETLER

haber