Gündem

Otobüs biletlerine tavan fiyat sınırı getirildi

14 Temmuz 2021 13:58

Şehirler arası otobüs firmalarına ilişkin olarak tavan fiyat uygulaması getirildi. Yol mesafesi 101-115 kilometre arası olan seyahatlerde bilet fiyatı 84 lira üstü olamayacak. 351-450 kilometre arası 144 lira, 651-700 kilometre arası ise 174 lira olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının "Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Covid-19  salgınında uygulanan tedbirlerin ve yolcu taşımacılığındaki  kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması sonrasındaki yolcu potansiyelinin ciddi oranda artacağı göz önünde bulundurularak, yolcu bilet ücretlerinde fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi amacıyla, karayolu yolcu taşımacılığı alanında, yayımı tarihinden  itibaren üç ay süreyle uygulanmak üzere tavan ücret tarifesi belirlendiğini belirtildi. 

Kararın, B1 ve D1 yetki belgesi sahipleri tarafından karayoluyla yapılan tarifeli yolcu taşımalarında kilometre esasına göre uygulanacak. Karar, üç ay süreyle uygulanacak. 

Belirlenen tavan fiyatlar şöyle: