Gündem

"Ortaokul çocuğuna anlatır gibi: Seçimi kim murdar etti?"

Sözcü yazarı Zeyrek, seçim sürecinde yaşananları yazdı...

16 Nisan 2019 07:58

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Yüksek Seçim Kurulu'nun resmî olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini CHP'li rakibi Ekrem İmamoğlu'na karşı kaybeden Binali Yıldırım'ın "Bu seçim murdar oldu" ifadesini değerlendirdi. 

Zeyrek, Yıldırım'ın bu açıklamasıyla bütün seçmene haksızlık ettiğini söylerken “Seçim mundar oldu mu? Olduysa kim mundar etti?” sorusunun yanıtını aradı. Zeyrek'in yazısının ilgili kısmı şöyle:

31 Mart akşamından itibaren olup bitenleri ortaokul çağında bir çocuğa anlatır gibi anlatmak istiyorum. Hatırlamakta yarar var:
– 31 Mart
 gecesi 23:22'de Yıldırım kamera karşısına geçti ve kazandıklarını açıkladı. O sırada AA'nın verilerine göre kendisi yüzde 48.8, rakibi yüzde 48.7 oy almış görünüyordu. AA bu açıklamadan itibaren İstanbul ile ilgili veri akışını durdurdu.
– Aynı gece Yıldırım'dan bir süre sonra kamera karşısına geçenEkrem İmamoğluAA'nın verileri kestiğini, YSK'nın verilerine göre de kendisinin önde olduğunu söyledi.
– 1 Nisan
 sabahı, 10:20'de, YSK Başkanı Sadi Güven o ana kadar açılan sandıklardan çıkanı açıkladı. Güven'e göre o an itibariyleİmamoğlu 4 milyon 159 bin 650, Yıldırım 4 milyon 131 bin 761oy almıştı. O sırada oyların yüzde 98'inden fazlası sayılmıştı.Aradaki fark 27 bin 889'du.
– 1 Nisan
 öğleden sonra, 16:20 itibariyle sandıkların tamamı açıldı.Ekrem İmamoğlu 4 milyon 170 bin 116 oy, Binali Yıldırım ise 4 milyon 145 bin 708 oy aldı. Aradaki fark 24 bin 408'di.
– 1 Nisan
 akşamı, AK Parti sandıkların tamamı açıklandıktan sonra sandık kurullarında tutulan ıslak imzalı tutanaklarla ilçe seçim kurullarında oluşturulan birleştirme tutanaklarındaki farklara itiraz etti. Kaydırmalar düzeltildi. CHP'liler de itirazlarını yaptı. İmamoğlu'nun oyu 4 milyon 171 bin 118 Yıldırım'ın oyu ise 4 milyon 149 bin 656 oldu. Aradaki fark 21 bin 462'ydi.
– Kaydırma oylar düzeltildikten sonra fark kapanmayınca AK Parti bu kez 290 bin 276 geçersiz oyun yeniden sayılmasını istedi. Geçersiz oylar sayıldıktan ve bazı yeniden sayımlar tamamlandıktan sonraYıldırım'ın oy sayısı dün akşam itibariyle 4 milyon 156 bin 179'e çıkmıştı. Aradaki fark 13 bin 888 olmuştu.
– YSK
, 31 ilçedeki yeniden sayım talebini reddetmişti. Yeniden sayım halihazırda sadece Maltepe'de devam ediyor. Orada da 403sandıktan Yıldırım lehine sadece 134 oy çıkmıştı. Maltepe'deki sandıkların tamamı sayıldığında da bu rakamın yaklaşık 400 olması, aradaki farkın 13 binin üstünde kalması bekleniyor.

Fark kapanmayınca iptal istemi

Gördüğünüz gibi, kaydırma, geçersiz oyların sayımı, bazı ilçelerde yeniden sayma işlemlerine rağmen durum değişmedi. Bu da Ekrem İmamoğlu'nun kazandığını gösteriyor.
Sayıma dair itirazlardan sonuç çıkmayınca, AK Parti bu kez seçimin iptali konusunu gündeme getirdi.
İşte bu nedenle, YSK şu anda seçimi kimin kazandığını değil, İmamoğlu'nun kazandığı seçimi iptal edip etmeyeceğini karara bağlayacak.
Bugüne dek ortaya çıkan YSK içtihatlarını okuyunca, İmamoğlu'nun Maltepe sayımı tamamlanır tamamlanmaz mazbatayı almasını beklemek mümkün.
Sanırım, şu ana dek anımsattığım detaylardan, İstanbul seçiminin mundar edilip edilmediğine, edildiyse kim tarafından mundar edildiğine dair sizin de bir kanaatiniz oluşmuştur.