Gündem

Önce şiir paylaştı, sonra eşini katletti

Gazimağusa’da kadın cinayetlerini protesto eden çok sayıda kişi dün öğleden sonra kadınlara yönelik saldırıları kınadı

20 Nisan 2017 12:41

Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Özgür Okumuş, iki yıl önce evlenip bir süre sonra ayrılan Burcu Okumuş'la bir kafede buluştu, sosyal medya hesabından paylaştığı "Ayten'in Sonu" şiirini yayınlayan Okumuş, ardından eşini öldürdü. Karısını 6 yerinden bıçaklayan Okumuş, kendini de yaraladı. 

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşayan Özgür Okumuş (42) ve Burcu Okumuş (25) çifti 2 yıl önce Zonguldak’ta evlendi ve daha sonra Burcu Okumuş’un üniversite eğitimi alması için KKTC’nin Gazimağusa kentine yerleşti. Çift, geçen yıl aralarında çıkan tartışmalar nedeniyle evlerini ayırdı.

Eşiyle sürekli tartışan Özgür Okumuş, önceki gün önce sosyal medya hesabından Ümit Yaşar Oğuzcan’a ait “Ayten’i Markiz pastanesinde vurdular/ Onu ben vurdum / Ayten kanlar içinde düştü yere / Bense ağlıyordum/” dizelerini yayınladı ve ardından eşiyle bir kafede buluştu. Burada tartıştığı eşini, yanında getirdiği bıçakla, biri boynuna ikisi göğsüne olmak üzere 6 yerinden bıçakladı. Daha sonra aynı bıçakla kendini göğsünden yaraladı.

"İddiaya göre genç kadın hastaneye ulaştığında nefes alıyordu"

Ağır yaralı çift Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak KKTC’de doktorların grevde olması nedeniyle hastanede doktor bulunamadı. İddialara göre, genç kadın hastaneye ulaştığında hâlâ nefes alıyordu. Hastane başhekimi iddiaları yalanlayarak Burcu Okumuş’un ambulansla geldiğinde nefes almadığını duyurdu. Özgür Okumuş’a ise özel bir hastaneden çağrılan doktor müdahale etti.

Kıbrıslı kadınlar cinayeti protesto etti

KKTC’yi dehşete düşüren cinayet, sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Gazimağusa’da kadın cinayetlerini protesto eden çok sayıda kişi dün öğleden sonra kadınlara yönelik saldırıları kınadı.