Gündem

Ogün Samast böyle sorgulandı

Ogün Samast'ın yakalandıktan sonra İstanbul’da 3.5 saat süreyle sorgulandığı kaset ortaya çıktı.

02 Nisan 2010 03:00

T24 - AGOS Genel Yayın Yönetmeni ve gazeteci Hrant Dink cinayeti sanığı Ogün Samast'ın yakalandıktan sonra İstanbul'da 3.5 saat süren, sorgu sırasında rahatlatılması için sigara ve çay ikramının yapıldığı dikkati çeken "sorgulama kaseti" ortaya çıktı. Samast'ın sorgu sırasındaki rahat tavırları dikkat çekerken Samast polis muhbiri Erhan Tuncel'i tanımadığını söyledi.


Ogün Samast'ın sorgusu/Video


Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e suikast düzenleyen Ogün Samast’ın İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusuna ilişkin görüntüler ortaya çıktı.


Ogün Samast'ın İstanbul'daki polis sorgusunda avukatı arkasında oturuyor. Samast'ın rahatlatılması için çay ve sigara servisi yapılıyor.


NTV'nin haberine göre görüntülerde çok rahat olduğu dikkatlerden kaçmayan Samast, zaman zaman da gülüyor.


Samast cinayeti şu sözlerle anlattı: “Koştum, ateş ettim. Yakalanacağımı biliyordum.”‘Yasin'le simit satarken tanıştık'Samast, sorgusunda azmettirici olduğu gerekçesiyle yargılanan Yasin Hayal ile simit satarken tanıştığını ifade etti.‘Şimdi olsa sorardım'Samast sorgu sırasında bazı soruları geçiştiriyor. Cinayeti neden Yasin Hayal'in işlemediği sorusuna şaşırıyor.


Samast, görüntülerde “Ona hiç sormadım, şimdi olsa sorardım” diye konuştu.


Ogün Samast cinayeti neden işlediğine yönelik soruyu ise yanıtlamadı.


Samast, tabancayı Hayal'den aldığını, cinayetten bir gün önce talim yaptığını idida ediyor.‘5 dakika daha gelmeseydi'İstanbul'a geldiğinde Agos gazetesine gittiğini ancak Hrant Dink'i bulamadığını anlatan Samast, tam vazgeçmek üzereyken Dink ile karşılaştığını iddia etti.


Samast, “5 dakika gelmeseydi, kesin gidecektim” diye konuştu.‘Jandarma beni seviyor'Ogün Samast, cinayetten sonra silahı atmadığını, Trabzon'da jandarmaya teslim olacağını ifade etti.


Samast, “Jandarmalar beni seviyor” dedi.‘Tuncel'i tanımıyorum'Sorgu sırasında Ogün Samast'ın, cinayeti organize ettiği öne sürülen polis muhbiri Erhan Tuncel'den bahsetmemesi dikkat çekti.


Samast, Tuncel ile ilgili soruyu “Tanmıyorum” diye yanıtladı.

ETİKETLER

haber