Gündem

ODTÜ'lü İrem'in ölümüne neden olan kamyonet sürücüsüne istenen ceza belli oldu

Kamyonet sürücüsü Tahir Kepenek'in 'taksirle ölüme' neden olmaktan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istendi

30 Kasım 2018 18:23

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içerisinde, kaldırımda yürürken yanından geçen kamyonetin kasasının açılan kapağının çarpması sonucu hayatını kaybeden 21 yaşındaki üniversite öğrencisi İrem Kütük'ün ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede, kamyonet sürücüsü Tahir Kepenek'in 'taksirle ölüme' neden olmaktan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istendi.

ODTÜ Psikoloji Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi İrem Kütük, 26 Kasım Pazartesi günü kampüste kaldırımda yürürken, yanından geçen Tahir Kepenek yönetimindeki, okula ait 06 GJ 429 plakalı kamyonetin açılan kapağının başına çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Olaydan sonra gözaltına alınan kamyon şoförü Tahir Kepenek, çıkırıldığı mahkemece tutuklandı.

"İrem Kütük'ün herhangi bir kural ihlali yapmadı"

Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, kamyonetin kasasının demir kapağının, mekanizmanın yerinden çıkmasıyla ODTÜ yerleşkesinde kaldırımda yaya olarak yürüyen İrem Kütük'ün başına çarptığı ve üniversite öğrencisinin beyin kanaması ve beyin doku hasarı sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. İddianamede yer alan kaza tespit tutanağında, yolda yürüyen İrem Kütük'ün herhangi bir kural ihlali yapmadığı, Tahir Kepenek'in ise kazadan dolayı kusurlu olduğu belirtildi.

Pişman olduğunu söyledi


İddianamede, şüpheli Kepenek'in pişman olduğunu, olayda kastının bulunmadığını söylediği belirtilerek, ifadesi şu şekilde yer aldı:

"Kamyonet ile üniversitenin A4 kapısından giriş yaptım. Tahminen 200 metre ilerledikten sonra arkadan bir araç korna çaldı. Dikiz aynasına baktığımda kamyonun arka damper kapağının açılmış olduğunu ve yolda bir kişinin yattığını gördüm. Hemen ambulansı aradım. Kapağın nasıl açıldığını bilmiyorum. Kampüsün girişinde bulunan tümsekten geçerken kapağı tutan kelepçe çıkmış olabilir."

İddianamede görüntülere de yer verildi

İddianamede, ODTÜ'deki güvenlik kamerası görüntüleri de yer aldı. Görüntülerde, İrem Kütük, üniversitenin A4 kapısından kampüse giriyor. Kütük'ün ardından da kamyonet aynı kapıdan kampüse giriş yapıyor. Görüntülerde ayrıca, İrem Kütük'ün kafasına çarpan kamyonetin kasasının kapağının ise sağ yan tarafa takılı olduğu, aracın arka kapağı açık ilerlediği görülüyor. (DHA)