Gündem

ODTÜ'de 'gözden geçirilecek' açıklamasına rağmen KYK yurdu için ruhsat başvurusu yapıldı

Öğrencilerin tepkilerinin ardından ağaç kesimi durdurulmuş ve ODTÜ Yönetim Kurulu 9 Temmuz’da "hayatın normale dönmesi için" adımlar atacağını duyurmuştu

15 Temmuz 2019 14:47

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 49 yıllığına Kredi Yurtlar Kurumu’na verilen Kavaklık alanında yapılan ağaç kesimine dair öğrencilerin protestoları devam ediyor. ODTÜ Rektörlüğü’nün Kavaklık alanında yapılması istenen KYK yurduna dair "gözden geçirilecek” açıklamasına rağmen, inşaat ruhsatıyla ilgili yasal başvurunun yapıldığı öğrenildi. 
Öğrencilerin tepkilerinin ardından ağaç kesimi durdurulmuş ve ODTÜ Yönetim Kurulu, 9 Temmuz’da, “Protokol ve ihale ile ilgili yasal gereklilikler olsa bile yapılabileceklerin tekrar gözden geçirilmesi, ilgili kurumlar ve bileşenler ile bu doğrultuda müzakerelere devam edilmesi ve bir an önce Üniversitemizde hayatın normale dönmesi için her adımın atılması yönünde görüş birliği oluşmuştur” kararı almıştı.

ODTÜ öğrencileri: Rektörlük hükûmetin temsilcisi gibi davranıyor

İnşaat ruhsatı müteahhit firmaya verilecek

Alınan karara rağmen ODTÜ mezunlarından alınan bilgiye göre; inşaat ruhsatı müteahhit firmaya en kısa zamanda verilecek. Ruhsat ile ilgili yasal başvuru yapıldığı da öğrenildi. Öte yandan inşaatın başlanacağı alanın ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğu ortaya çıkmasına rağmen vakıf herhangi bir açıklama yapmadığı gibi itirazda da bulunmadı.

Yavaş: ODTÜ Rektörü Kök teklifime şaşırdı, "Bunu görüşmem gerekiyor" dedi

"Ruhsat için tapu belgesi istenir"

Süreci yakından izleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Arazi 49 yıllığına KYK’ye tahsis edildiğine göre ruhsat için başvuruda tapu tescil belgesi istenir. Bu durumda ruhsat verilemez” açıklamasında bulundu. (MA)