Dünya
Deutsche Welle

Obama Hiroşima'yı ziyaret edecek

ABD Başkanı Barack Obama'nın Japonya'nın Hiroşima kentini ziyaret edeceği bildirildi. Obama, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD tarafından atom bombası atılan kenti ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak.

10 Mayıs 2016 20:09


ABD Başkanı Barack Obama'nın Japonya'nın Hiroşima kentini bu ay içinde ziyaret etmek istediği bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın tarihi ziyareti sırasında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bir araya gelmesi planlanıyor. Obama'nın Sözcüsü Josh Earnest, Obama'nın böylelikle, "Nükleer silahsız bir dünya, barış ve güvenlik için çabalarını devam ettireceğini" kaydetti.

Japonya, 26-27 Mayıs tarihlerinde G7 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Obama'nın Hiroşima ziyaretinin 27 Mayıs'ta düzenlenebileceği belirtiliyor.

ABD silahlı kuvvetleri 1945 yılının Ağustos ayında İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası saldırısı düzenlemiş ve Japonya'yı teslim olmaya zorlamıştı. Nisan ayı başında da bir ilki gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Hiroşima'yı ziyaret etmiş ve atom bombası kurbanlarını anmak için inşa edilen anıta çelenk bırakmıştı.

Hiroşima'ya düzenlenen atom bombası saldırısı sonucu 140 bin kişi, Nagazaki'de ise 74 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle