Gündem

Numan Kurtulmuş'tan 'Cumhur İttifakı' açıklaması: İpler kopmuş değil

"Cumhur İttfakı'nın devamı ile ilgili ipler kopmuş değildir"

24 Ekim 2018 17:45

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhur İttifakı'na ilişkin olarak, "Cumhur İttfakı'nın devamı ile ilgili ipler kopmuş değildir. Seçim iş birliğine dönük bir işbirliği imkânının görünmediği ortaya çıkmıştır. Bunun ikisini birbirinden ayrı tutmak lazım. Cumhur İttifakı'nın, Türkiye'nin milli meselelerinde bundan sonra da sürdürülmesinin Türkiye bakımdan önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kurtulmuş, beraberinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan ile birlikte, partisinin İl Başkanlığı tarafından kent merkezindeki bir restoranda düzenlenen toplantıda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konuşmasına Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile başlayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Eğer Suudi Arabistan yönetimi de soruşturmanın bütünü ile detaylarının ortaya çıkması ve dünya kamuoyunun rahatlatılmasını sağlayacak şeffaf bir işbirliğine hazır olmazsa, şimdiden Suudi Arabistan yönetiminin yalnızlaşmaya başladığı süreçte giderek daha fazla yanlızlaşacaktır. 'Geleceğe Yatırım Zirvesi' diye yani 'Çöldeki Davos' diye lanse edilen ve çok sayıda batılı ülkeden de finans çevrelerinin, yöneticilerin, yatırımcıların katılacağı ümit edilen, bu anlamda da Suudi Arabistan yönetiminin çok iyi hazırlanmış olduğu bir zirve, tamamıyla bir yalnızlık senaryosu şeklinde ortaya çıkmıştır. Çünkü dünya vicdanı ciddi bir şekilde yaralanmıştır ve 'Bu emri kim verdi?' dünyadaki herkes sormaktadır. Dolayısı ile Suudi Arabistan, şeffaf bir işbirliğine uluslararası alanda razı olmazsa ciddi bir yalnızlaşma sürecinin içerisine gireceğini de dünkü 'Çöldeki Davos Zirvesi' bir kez daha ortaya koymuştur."

"Oldu bittiye izin vermeyiz"

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de yaşanan krize de değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Karasularının 12 mile çıkarılması meselesi, Türkiye için başından itibaren bir savaş nedeni olarak kabul edilen bir durumdur. Türkiye, zaman zaman Yunanistan'ın Türkiye'nin başka gerilimlerinden istifade ederek, bir 'oldu bitti' yapmak istediği bu karasuları meselesini her zaman uyanık bir şekilde yakınen takip eden bir ülkedir. Biz hiçbir şekilde Ege'de bir oldu bittinin olmasına müsaade etmeyiz. Bunun için de Türkiye, Ege'de Yunanistan'ın attığı adımları ciddi şekilde takip ediyor ve kendi hakkını hukukunu, Ege'deki egemenlik haklarını, karasularındaki egemenlik haklarını da sonuna kadar savunabilecek bir kararlılığı ortaya koyuyor."

"İttifakta ipler kopmuş değil"

Cumhur İttfakı'nın devamı ile ilgili iplerin kopmadığını dile getiren Kurtulmuş, her partinin seçime kendi adayları ile gideceğini belirterek, şunları söyledi:

"AKP ve MHP, Cumhur İttifakı altında tek parti haline dönmüş değil. Her iki partinin değerli genel başkanları, liderleri, seçim işbirliğinin imkanlarının zor olduğu kanaatini kamuoyuyla paylaştılar. Cumhur İttfakı'nın devamı ile ilgili ipler kopmuş değildir. Seçim işbirliğine dönük bir işbirliği imkanının görünmediği ortaya çıkmıştır. Bunun ikinisini birbirinden ayrı tutmak lazım. Cumhur İttifakı'nın, Türkiye'nin milli meselelerinde bundan sonra da sürdürülmesinin Türkiye bakımdan önemli olduğunu düşünüyoruz. Her parti, öyle görünüyor ki seçime kendisi adaylarıyla girecek. Ben bunun AK Parti için herhangi bir zafiyet oluşturmayacağını, herhangi bir güç kaybına neden olmayacağını düşünüyorum ve Türkiye'nin her yerinde de gerçekten en güçlü adaylarımızla seçime gireceğimizi ve sonuç alacağımızı görüyorum." 

Lütfi Elvan ise kentte ve bölgedeki yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.