Gündem

Netflix’in yeni dizisi Atiye’nin setinde yaşamını yitiren işçinin sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı

"Kafasında en azından bir palet olsaydı kurtulurdu"

11 Nisan 2019 08:13

Netflix'te yayınlanacak olan 'Atiye' dizinin setinde, boya yapmak için çıktığı merdivenden düşerek yaşamını yitiren set çalışanı Hasan Karatay son yolculuğuna uğurlandı. Karatay'ın amcası Bektaş Karatay, "Sigortası yokmuş. Sigortası olmadığı bilgisini karakola verdik." dedi.

Çekimine geçen haftalarda Netflix'te yayınlanacak olan bir Türk dizisinin setinde çalışan Hasan Karatay(28), boya yaparken yüksekten düşüp dizi setine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda tedavi edilen Hasan Karatay'ın önce beyin ölümü gerçekleşti, ardından hayatını kaybetti.Kartay'ın cenazesi hastaneden alınıp adli tıp morguna gönderildi. Daha sonra Sancaktepe Sarıgazi Cemevi'ne getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine ailesi, yakınları ve çok sayıda set çalışanı katıldı. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Hasan Karatay'ın amcası Bektaş Karatay, “İçeride film stüdyosu olduğu İçin dekorasyon yapıldığı için boya yapıyormuş. Merdivene çıkmış. Orada nasıl olduğunu bilmiyoruz, düşmüş. Başı mı döndü, merdiven mi kaydı. Sigortası yokmuş. Sigortası olmadığı bilgisini karakola verdik. Davacı olduğumuzu söyledik zaten. Sigortasız çalıştırdığı İçin gerekli güvenlik önlemi alınmadığı İçin. Yanında bir güvenlik olması lazımdı. Ya da yanında çalışan ustası. Önlemleri alınması lazımdı. Kafasında en azından bir palet olsaydı kurtulurdu. Palet olmadığı İçin kurtaramadık." dedi.

Hasan Karatay'ın düzenlenen cenaze töreninin ardından defnedilmek üzere memleketi Tokat'a gönderildi.