Gündem

Necip Hablemitoğlu’nun ailesi: Katil zanlısını Türkiye’ye iade edin

"Cinayet şüphelisi hakkında Adalet ve Dışişleri bakanlıkları resmî açıklama yapmadı"

18 Aralık 2019 12:28

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlılarından birinin Ukrayna’da yakalanmasına ilişkin açıklama yaptı. Şengül Hablemitoğlu, katil zanlısının Türkiye’ye iade edilmesini istedi.

TIKLAYIN | Necip Hablemitoğlu suikasti zanlılarından biri Ukrayna'da gözaltında


Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Şengül Hablemitoğlu ve avukatları cinayete ilişkin yakalanan kişiye dair Adalet ve Dışişleri Bakanlığı tarafından resmî açıklama yapılmadığının altını çizdi.

Dosya üzerindeki gizlilik kararına duydukları “sadakat” nedeniyle soruşturma sürecinde saygıyla beklenildiği ifade edilen Hablemitoğlu ailesinin açıklamasını Avukat Ersen Barkın okudu.

Ailenin açıklaması şöyle:

“Dosya üzerindeki gizlilik kararına duydukları “sadakât” nedeniyle soruşturma sürecinde saygıyla beklenildiği ifade edilen Hablemitoğlu ailesinin açıklamasını Avukat Ersen Barkın okudu. Açıklamanın satır başları şu şekilde:

“Gerçekten failin ve ardındaki gücün aydınlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecektir. Ancak, bu sürecin görülebilmesi öncelikle adı geçen kişinin yakalandığı Ukrayna’dan ülkemize iadesiyle mümkün olabilecektir. Her ne kadar ülkemizin Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları eliyle iade dosyasının Ukrayna Devleti’ne sunulduğu ifade edilmiş olsa da, aynı ülkede başka dosyalardan daha sonra yakalanan kişilerin ülkemize iade edilmesine karşın, dosyamız şüphelisi şahsın tutukluluk halinin ev hapsine dönüşmesi, siyasi sığınma talebinin değerlendirilmesinin 5 ayı aşkın süredir sonuçlandırılmaması ailemizi endişeye sevk etmektedir.

10 Ocak 2020’de serbest bırakılacak iddiası

Şüphelinin yakalandığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmasına rağmen, hala gerek Türkiye Cumhuriyeti Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları, gerekse Ukrayna Devleti yetkili organları tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olması, belli çevrelerce şüphelinin, Ukrayna merkezli uluslararası faaliyetlerin içinde olduğu, Ukraynalı bazı devlet görevlileriyle akrabalık ilişkileri bulunduğu iddiası 10 Ocak 2020 tarihinde salıverileceğine ilişkin fısıltıların gerçek olabileceğine dair endişelerimizi artırmaktadır.

“Devlet iade dosyasına sahip çıkmalı”

Zira, suikasta dair ilgisi/bilgisi olup  olmadığı, henüz ifadesi alınamadığı için tespit edilememesine rağmen, şüphelinin ülkemizde adı geçen birçok karanlık dosya nedeniyle ölüm tehlikesi içinde olduğuna dair açıklamalarının Ukrayna devleti tarafından sığınma talebinin kabulüne neden olmaması ya da konuşmasının başka yollarla engellenmemesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iade dosyasına sahip çıkması zorunludur. Kaldı ki, şu an soruşturma dosyasında yapılan birçok tespitin ve ulaşılan sonuçların ancak şüphelinin ülkemize iadesiyle anlam kazanabileceği açıktır.

Suikastı kim işledi? Arkasındaki güç neydi? Necip Hablemitoğlu niçin hedef alındı? Bu soruların tamamı, adı geçen şüphelinin ülkemize iadesini de içeren etkili bir soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. O zaman, hazırlık soruşturmasında görev yapan ve neredeyse tamamı FETÖ nedeniyle ihraç edilen/mahkum edilen emniyet görevlilerinin, Savcılık çalışanlarının varlık ve görevleri de anlaşılabilir olacaktır.

Bu nedenle, dosyaya dair sahip olduğumuz bilgilerin birçoğunu, iadesi ve ifadesinin alınması olanaklı olsa dahi, soruşturmanın yakalanan kişiden ibaret olmadığı ve paylaşılacak her bilginin, ilerleyen zamanda soruşturmaya zarar verebileceği düşüncesiyle paylaşma hakkımızın olmadığını ifade etmek isteriz. Bu anlamda soruşturmada yer alan birçok bilginin gizliğine saygı göstermek yalnızca aile olarak bizim değil, başta basın organları olmak üzere tüm toplumun sorumluluğudur"