Gündem

“Ne HDP’ye ittifak teklifi geldi, ne HDP ittifak teklifi yaptı"

HDP – Yeşil Sol Parti yöneticileri bir söyleşi için bir araya geldiler

18 Şubat 2019 09:23

T24 Haber Merkezi

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ile Yeşil Sol Parti (YSP) Eş Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Sinan Tutal yerel seçimler üstüne karşılıklı bir söyleşi için bir araya geldiler. Sinan Tutal, HDP’nin bileşenlerinden biri olan YSP’nin “kent suçları konusunda inisiyatif alacağını” belirtirken, Eylem Tuncaelli, “yerel seçimlerde HDP ve demokrasi güçleriyle dayanışmayı gerçekleştirmenin, aynı zamanda uluslararası alanda birlikte mücadele etmek anlamına geldiğini,” söyledi. Sezai Temelli ise, HDP’ye hiçbir partiden ittifak teklifi gelmediğini kaydederek, “biz de hiçbir partiye ittifak teklifinde bulunmadık,” dedi. Temelli, seçimlerde “kayyumları süpürmeyi hedeflediklerini” belirtti.

YSP Eş Sözcüsü Sinan Tutal, yerel yönetim seçimlerini HDP ve demokrasi güçlerinin kazanacağı her yerde, Yeşil Sol’un dünya deneyimlerini aktarmayı hedeflediklerini belirtti. Tutal,  bu amaçla şimdiden çalışmalara başladıklarını ifade ederek, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve kent suçları konusunda inisiyatif alacaklarını söyledi.

YSP Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli ise, “Böylesi bir dayanışmayı güçlendirmek aynı zamanda uluslararası birlikte mücadele anlamına da gelecek. Hiç kimse yalnız değil. Ne Türkiye'de bizler yalnızız ne de Avrupa'da ırkçılık ile karşı karşıya kalan bir mülteci yalnız. Bu çalışmalar ve özellikle geri alacağımız belediyelerdeki çalışmalarımızı ortaklaştırmak, çok güzel bir dayanışma örneği olur. Neo-liberal saldırıya karşı küresel direniş, küresel dayanışma yanıtını vermiş oluruz,” şeklinde konuştu.

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli; Batı’da aday gösterdikleri ve göstermedikleri illerdeki kararı o seçim bölgelerindeki yerel demokrasi güçleriyle birlikte aldıklarının altını çizdi ve yerel seçimlerde demokrasiyle otoriter rejim arasında, tekçi anlayışla çoğulcu anlayış arasında mücadele gerçekleşeceğini belirtti. YSP Eş Sözcüsü Tuncaelli, HDP’nin stratejisinin karar sürecinde yer aldıklarını, amaçlarının tek başına seçim kazanılabilecek tüm yerlerde kazanmak, kazanılamayacak yerlerde ise demokrasi güçlerinin iktidara gelmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Gerek Sezai Temelli gerek Sinan Tutal, bu stratejinin sadece seçimlerle sınırlı olmayacağını, seçmenler arasındaki yakınlaşmanın seçim sonrası için de büyük önem taşıyacağını belirttiler.

Suriye’deki gelişmelerin seçim sürecine etki yapabileceğine işaret eden Sezai Temelli; “İktidara geldiğimiz yerlerin de ötesinde, bu blokun geriletilmesi sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, Suriye açısından da bir çözüme işaret edecektir. Bu yüzden de önemlidir,” dedi.

HDP Eş Başkanı Temelli, CHP üst yönetiminin HDP’den durması konusunda şunları söyledi:  “HDP seçmeni, seçimleri önemli bir uğrak olarak gören, ama uzun soluklu bir demokrasi mücadelesi veren bir kesim. Dolayısıyla seçim dönemlerinde teraziyi doğru kullanıyor ve nerede yer alması gerektiğini çok iyi biliyor. Geçmiş seçimlerde bu ortaya çıktı. Örneğin, biz referanduma gittiğimizde “Hayır Cephesi” örülürken diğer partilerin HDP'ye yaklaşımı üç aşağı beş yukarı yine böyleydi ,ama HDP orada da bu sorumluluğu aldı.” Temelli, bu tavrın seçmenleri üzerinde olumsuz etki yaratma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

100, 200 oy ile sonucu değiştirebilme olanağı bulunan yerlerde seçim mühendisliği yapıldığını ifade eden Temelli  iktidarın seçmen sayılarıyla oynayarak belediyeleri kazanmaya çalıştığını öne sürdü. Temelli, Yüksek Seçim Kurulu'na 90 binin üzerinde kaydırılmış seçmen için başvuru yaptıklarını, ancak bunun sadece % 6-7'sinin kabul edildiğini belirterek; “Bu kadar açık bir hile olmasına rağmen itirazların reddi,  YSK’nın da AKP'nin seçim kampanyasına katılan bir organ görünümü vermesine neden oluyor,” dedi.

HDP’nin bir seçim partisi olarak yola çıktığını, ancak giderek organik bir parti olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldığına dair bir soru üzerine, HDP Eş Başkanı Temelli, bileşen hukukunu ortadan kaldırmaksızın, organik süreçler yaşayan bir deneyimi hayata geçirdiklerini belirtti. YSP Eş Sözcüsü Sinan Tutal da, yerel seçim sonuçlarının  HDP’nin Türkiye partisi olması için önemli bir basamak olacağını belirtti.

Söyleşinin tamamı Yeşil Sol Youtube kanalı ve Yeşil Sol Parti sitesinden izlenebiliyor.